Общество

Аз и TED

TED съществуват от 1984 г. Дори не знам колко точно е голяма тази организация днес, но знам, че е едно от най-полезните и вълнуващи неща, които са се появявали изобщо в историята, наред с Уикипедия и Гугъл.

Аз и TED

Започнах да гледам беседи TED през 2006 или 2007 г.

Мисля, че за популярността на тази платформа за размяна на идеи огромна роля изигра възможността за споделянето онлайн. TED съществуват от 1984 г., но бумът, на който сме свидетели днес, стана възможен благодарение на споделянето в интернет в последните десетина години. В момента дори не знам колко точно е голяма тази организация, но знам, че е едно от най-полезните и вълнуващи неща, които са се появявали изобщо в историята, наред с Уикипедия и Гугъл, например.

TED разпространяват знание под формата на около 20-минутни лекции на най-различни интересни хора. Имат и други формати, например суперзабавния “TED-ed”, който има образователни цели. Гледайки кратките клипчета там, можете да попълните дупки в средното си образование или да научите нещо ново, или пък да си обясните неща, които като ученици сте минавали без осмисляне (оказа се, че поне аз съм била често на автопилот в клас).[[more]]При мен през годините гледането на лекциите премина през няколко етапа. В началото гледах само това, което споделяха няколко мои по-просветени приятели, обикновено от вдъхновяващите беседи. После започнах да гледам сама. В един момент усетих, че мога да изгледам 10 лекции за една вечер напълно безразборно и това ме натоварваше, чувствах се всеядно и хаотично, а и не ми оставаше много спомен от видяното след такава информационна бомбардировка. Така преминах в етапа на оттеглянето от TED, който продължи може би две-три години, преди отново да се върна към платформата – този път със стратегия. Да гледам по две-три лекции на седмица в теми, които са ми интересни или вълнуващи в момента.

Така TED се превърна в част от моето лично и неприкосновено време, в което съм сама със себе си така, както съм с книга, например. Ползите от гледането на лекции са няколко – най-очевидната е, разбира се, че човек повишава общата си култура. Но не по-малко важни са онези моменти, в които човек се обръща с рефлексия към себе си. Друг позитив е, че гледането на блестящи оратори повлиява и собствените ни умения на презентатори. А най-приятният е, че се чувстваме като част от общност, която стои на добрата страна на този свят.

ТED е възможност, от която всеки трябва да се възползва. Благородна идея, изпълнена в полза на хората и достъпна напълно безплатно за всеки, който ползва интернет. Много лекции имат и субтитри на български, преведени от ентусиазирани млади хора.

Някои от лекциите, които не са за изпускане, ще споделяме тепърва. Чувствайте се поканени да споделяте и своите любими лекции в коментар, а ако още не сте се запознали с TED, можете да го направите тук.