Общество

Баните в Овча Купел и Банкя - две красавици, различни съдби

Да спасим "изгубените музи" на София

Две бани, една съдба. Доскоро само с това кратко изречение можеше да се опише бедственото състояние на баните в Овча купел и Банкя, едни поувехнали красавици, които чакаха вълшебните принцове, за да се събудят от съня на безхаберието и престъпната небрежност и да се възродят с още по-силен блясък. За банята в Банкя битието й на пленница на руини и забрава вече е в миналото, но кошмарът за красавицата на Овча Купел продължава. 

Банята в Овча Купел: една поувехнала красавица

В края на 80-те години банята в Овча купел е затворена за реставрация, като до 2017 година сградата е собственост на Министерството на здравеопазванетоСлед възникнал мащабен пожар собствеността е иззета и прехвърлена безвъзмездно на Столична община с решение на Министерския съвет. Целта на това щедро прехвърляне е била незабавното започване на реставрационна дейност, която, както знаете, не се случва и до днес. През 2019 е обявена обществена поръчка за реконструкция на сградата, като финансирането трябваше да бъде осигурено пo Oпepaтивнa пpoгpaмa "Hayĸa и oбpaзoвaниe зa интeлигeнтeн pacтeж", като срокът изтича още през лятото на 2019 г., а оттогава до края на март 2020 г. няма никаква информация.

Според разследващия сайт "Биволъ" сградата е вече под опеката на Регионалния исторически музей на София, който понастоящем се намира в сградата на Централната минерална баня. Оказва се, че обществената поръчка за реконструкция на минералната баня в Овча купел е била прекратена, след като Националният институт за недвижимо културно наследство е изпратил становище до общината, че проектът не е съобразен с историческата стойност на сградата. А на нас ни остава да се надяваме, че Регионалния исторически музей ще направи нужното, за да бъде спасена една от красавиците на Царска България. 

Благодарение на фейсбук страницата Минерална баня "Овча Купел" и снимките на Милва Цветкова можем да придобием представа за отчайващото положение на банята – избити прозорци, рушащи се стени, изпочупени стълбища. 

И не трябва да пренебрегваме нито историята и миналото ѝ, нито перспективите ѝ за бъдеше. Минералната баня в Овча купел е построена през 1933 г. от известния български архитект Георги Овчаров. Величествената ѝ архитектура отразява както духа, така и достолепието на Царска България. Само няколко години след построяването ѝ в близост до лечебния извор е изградена и Националната специализирана болница за физикална терапия и физиотерапия.

Банята в Банкя: една преобразена красавица

Минералната баня в Банкя е възстановена в пълния си блясък, като ще очаква първите си посетители още през есента. Банята е затворена от 2001 г. до 2017 г., тъй като беше в трагично състояние. Беше оставена да се саморазрушава, подобно на нейната посестрима в Овча Купел, а мисията по спасяването ѝ изглеждаше почти невъзможна. Често наблюдавах как към нея пристъпват минувачите и с тъга съзерцават отминалата ѝ красота. В края на 2017 г. "Консорциоум Банкя 2020" спечели конкурса на Столична община за реставрацията ѝ на стойност почти 8 милиона лева, а по всичко личи, че балнеолечебницата живее втори живот след ремонтните действия. 

Cтpoeжът нa Гoлямaтa бaня зaпoчвa 1907 г. и зaвъpшвa 1910 г. Oткpитa e тъpжecтвeнo нa 24 мaй 1911 г., като е пocтpoeнa пo плaнoвe нa архитект Карл Xoxeдep oт Mюнxeн пoд вещото pъкoвoдcтвo нa apxитeкт H. Heшeв и пpeдпpиeмaчитe бpaтя Caвoви oт Coфия и Hикoлa Paнгeлoв oт Бaнкя. Хохедер по онова време е официален строител на Мюнхен, издигнал множество сгради в стил art nouveau и е един от архитектите, оформили класическия изглед на баварската столица. Банята през годините превръща Банкя в любимо място за почивка, спа процедури и разходки, използвано от елита на София и височайши гости. В минералната баня има модерен СПА център, зали за лечебна физкултура и балнеопроцедури. Готов е големият басейн с напълно възстановен купол, а по края на салона са запазени някогашните малки корита от мрамор с месингови чучури. А над тях е емблемата на банята – отворена мида. 

Да не забравяме, че още много места чакат реда си – едно от тях е банята в Горна баня, която също е паметник на културата. Да бъде баня! 

 

Борбата за истинска детска болница продължава