Общество

Безценни украински артефакти под атаката на войната

Статуи, икони и музейни експонати бяха прибрани в специални укрития, но дали така ще се спаси украинската култура?

Безценни украински артефакти под атаката на войната

Статуята пред историческата катедрала Латиньеский Собор е опакована срещу снаряди и отломки
Снимка: Hesther Ng/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Националният музей в украинския град Лвов пустее от седмици, а витрините зеят с изпразнени рафтове и откачени набързо експонати. Музейният персонал побърза да прибере и скрие безценните си артефакти в случай на нападение или плячкосване от руските войници.

След като руските части унищожиха други части на Украйна, живописният град в западната част на страната остана непокътнат. До сега. Но подготовката за война се вижда отвсякъде. Улиците са пусти, вратите плътно затворени, статуите по улиците са опаковани.

В църквите, музеите и галериите започна масова подготовка за укриване на съкровищата на културата в  специални укрития. Стотици артефакти и произведения внимателно бяха прибрани с надеждата да оцелеят и този път.

Сега Националният музей на Лвов изглежда като вече плячкосан – празен, тих и изоставен. Тук преди само 3 седмици бяха подредени икони от 14-и век и близо 1500 артефакти бяха изложени на дървени рафтове и зад красиви стъклени витрини.  Останалите 97 % от общия музеен фонд от 180 000 артефакти са били на склад под някаква форма – за реставрация, за пътуващи изложби или за преместване.

С изненадваща скорост е бил демонтиран и Богородчанския иконостас от 17-и век – група от религиозни картини с размери 10 на 8 метра. Той е сред най-ценните експонати на музея. Отнело е 6 месеца да бъде поставен парче по парче, а сега за няколко дни е прибран обратно на безопасно място.

Иконостасът е започнат през 1698 г. от иконографът Йов Концелевич, а в Лвов е от 1924 г., когато архиепископът на Украинската гръцка католическа църква го връща в родината от Полша. През 1939 г. иконостасът е бил разглобен и скрит от нацистите. Бил е забранен за излагане по време на социалистическата епоха и възстановен през 2006 г. Затова поставянето му отново в музея е голямо събитие и гордост за украинците.

По улиците на Лвов статуите на знакови красиви площади са опаковани, стъклата на галериите са запечатани в опит да се предпазят културните експонати. На главния площад скулптурите на гръцки богове и богини също са увити в

Продължава на следващата страница...


огнеустойчива тъкан срещу огън или падащи отломки.  Старият град на Лвов е под защитата на ЮНЕСКО с архитектурата си от преди векове, наследена от влиянието на предни владетели – поляци, австрийци, унгарци, германци, арменци и всеки е оставил своя културен почерк за историята.

В Арменската катедрала от 15-и век дървената скулптура на Исус Христос на кръста е премахната за първи път от началото на Втората световна война и скрита на безопасно място.

Прозорците на 850-годишната катедрала остават заковани, след като оригиналните стъклописи били непоправимо загубени по време на германските бомбардировки през 1940 г. Само стъклописите на високите части на купола са запазени.

Подобни стъклописи в църкви в Харков вече бяха унищожени от руския обстрел преди дни. Съобщено беше, че е унищожена дървена църква от 19-и век в село Вязивка край Житомир.

Според украинските изкуствоведи, една от целите на руснаците е да унищожат всички украински следи от собствената им култура.

Твърде дългото държане на артефактите в скривалища без подходяща вентилация и климатизация също може да ги повреди непоправимо. Може да не бъдат директно ударени, но времето и биологичните ефекти да ги унищожат.

Изкуството на Украйна няма цена и нито един музей не може да изчисли какво струват експонатите му.