Общество

Безплатни лекарства и Covid зони - какво трябва да знаем за тях

Вместо лечение по телефона

Безплатни лекарства и Covid зони - какво трябва да знаем за тях

Снимка: Bermix Studio/Unsplash

От днес пациентите с леки и средно тежки симптоми на коронавирус могат да се лекуват безплатно у дома, като условието е преди това тези пациенти да бъдат прегледани в някой от медицинските центрове, които са определени от Министерство на здравеопазването като Covid зони.

Към момента има 46 Covid зони в медицински центрове и здравни заведения, като непрекъснато се разкриват нови и до две седмици се очаква да станат 150, колкото ще бъдат достатъчни за страната. Сметката направи зам.-министърът на здравеопазването Димитър Петров днес пред БНТ. За първи път Здравната каса ще поема домашното лечение на болните от коронавирус.

В специализирания кабинет се извършва пълният преглед, който може да включва клиничен преглед, изследвания и рентгенови снимки, а след това се изписват безплатните лекарства. 

Услугата е достъпна и за здравно неосигурени пациенти.

Задачата на тези Covid зони e да концентрират на едно място диагностика, изследвания и предписване на лекарствата, да не се смесват потоци при общопрактикуващите лекари. Във всяка от тях работят лекар и медицинска сестра от съответния медицински център или поликлиника. 

Зам.-министърът посочи, че медицинските центрове имат достатъчно стимули, за да отварят такива зони, защото освен пари за преглед на всеки пациент, ще получат допълнителни 15 000 лв. за работа в неблагоприятни условия. Имат и възможност да поискат апаратура за около 50 хил. лв.

По горещата тема за безплатните лекарства д-р Петров посочи, че всички аптеки с договор с НЗОК, могат да отпускат безплатни лекарства, които се използват от болните с коронавирус. Медикаментите са разделени в три групи - антибиотици, кортикостероиди и препарати за разреждане на кръвта. 

Личните лекари нямат право да изписват тези безплатни лекарства.

"Ще се покриват лекарствата за терапевтичния курс, може една опаковка, може и повече, колкото лекарят прецени", поясни зам.-министърът.

До 3 лекарства могат да се напишат на една рецепта. Проблем може да има с нискомолекулните хепарини, за които в цял свят има дефицит. Според Димитър Петров с останалите лекарства в аптеките няма проблем.

"Антибиотик не си пие от всеки болен, положителен от Covid-19, нито се правят мускулни хепарини", добави медикът. 

От интервюто му стана ясно също, че Covid зоните не изключват опцията общопрактикуващите лекари да продължат дистанционно по телефона да лекуват пациентите, които са с по-леки симптоми, без повишена температура и проблеми със сатурацията, нито имат необходимост от допълнителни изследвания.

 

50% от учителите ще посрещнат първия учебен ден защитени срещу Covid-19