Общество

Бил Гейтс: "Да се справим с Covid-19 е лесно в сравнение с климатичния проблем"

"Как да избегнем климатични бедствия" е заглавието на новата му книга

Бил Гейтс: "Да се справим с Covid-19 е лесно в сравнение с климатичния проблем"

Снимка: Karsten Würth/Unsplash

В момента правителствата по целия свят мислят и действат в посока справяне с проблема с Covid-19 и потушаване на пандемията. Има един друг въпрос обаче, който трябва да ангажира съзнанието и волята на всички, защото отражението му е също така мащабно, но много, много по-трайно. 

За глобалното затопляне става дума, разбира се. Да се справим с изменението на климата, би било "най-удивителното нещо, което човечеството някога е правило", според Бил Гейтс. Основателят на Microsoft посочва, че за сравнение – прекратяването на пандемията е "много, много лесно".

Новата книга на милиардера "Как да избегнем климатични бедствия" е именно ръководство за справяне с глобалното затопляне. Петдесет и един милиарда и нула – двете числа, които Бил Гейтс казва, че трябва да знаем за климата.

Петдесет и един милиарда е стойността в тонове на парниковите газове, които се добавят към атмосферата всяка година.

Нулата отговаря на стойността, до която трябва да стигнем. Книгата се фокусира върху това как технологиите може да ни помогнат да постигнем това.

Възобновяемите източници, които разчитат на вятър или слънце могат да ни помогнат да декарбонизираме електроенергията, но както отбелязва Бил Гейтс, това е по-малко от 30% от общите емисии. Ще трябва да декарбонизираме и останалите 70% от световната икономика – стомана, цимент, транспортни системи, производство на торове и много, много повече.

Правителствата са на ход

В момента просто нямаме начини да направим това за много от секторите, затова Бил Гейтс подчертава, че е необходимо да се положи усилие за иновации в мащаб, какъвто светът не е виждал досега. 

"Това трябва да започне от правителствата", категоричен е той. 

Повечето потребители не плащат нищо за щетите върху околната среда, причинени от замърсяването от горивото в колата им или от въглищата или газа, които поддържат електричеството в дома им.

"В момента не виждате болката, която причинявате, когато излъчвате въглероден диоксид."

"Трябва да имаме ценови сигнали, за да кажем на частния сектор, че искаме зелени продукти", казва още Гейтс. Това ще изисква огромни инвестиции от правителствата в научноизследователска и производствена дейност, твърди Бил Гейтс. И все пак четвъртият по богатство в света беше известен с недоволството си, че прекалената регулация затруднява иновациите. Такава бе позицията му през цялото време, докато превръщаше Microsoft в многомилиарден гигант, какъвто е сега.

Може би затова вече уточнява, че винаги е подкрепял "основната роля на правителството по отношение на пътищата, правосъдието, образованието и научните изследвания". И по въпроса за климата той е категоричен, че ще бъде невъзможно да се избегне бедствието, без правителствата по света да положат усилия.

Бъдещето на авиотранспорта 

Убежденията относно климата обаче не пречат на Бил Гейтс все още да се радва на милиардерския си начин на животТой използва частни самолети, но настоява, че те се захранват от биогорива – специални авиационни горива, произведени от растителни продукти.

"Сега плащам три пъти повече за авиационното си гориво, над 7 милиона долара годишно."

Консумирането на по-малко неща – по-малко полети, по-малко електричество и газ, месни продукти – няма да реши проблема, смята Гейтс. Той твърди, че политическите действия са по-важни и настоява правителствата да постъпят правилно и използвайки гласа ни като потребители, да настояват за същото поведение от страна на компаниите.

"Ако си купите електрическа кола, хамбургер, направен от заместител на месо или електрическа термопомпа за вашия дом, вие помагате да се увеличи производството на тези продукти и следователно спомагате за понижаване на цените им."

Пред BBC той казва още, че иска идеите му да се включат в зелените стимулиращи пакети, предлагани по целия свят, и да бъдат обсъдени в навечерието на решаващата климатична конференция, на която Великобритания ще е домакин ноември тази година. 

 

Иноваторите, които често остават неразбрани