Общество

Бил Гейтс: Изкуственият интелект е най-големият технологичен скок от десетилетия

Поглед в бъдещето

Бил Гейтс: Изкуственият интелект е най-големият технологичен скок от десетилетия

Бил Гейтс, съосновател на Microsoft и председател на Фондация Гейтс, отива на сутрешна сесия по време на конференцията на Allen & Company Sun Valley в Сън Вали, Айдахо(Снимка от Kevin Dietsch/Getty Images)

Съоснователят на Microsoft Бил Гейтс разкри вижданията си за развитието на изкуствения интелект – тема, която изключително много вълнува съвременния човек, а често и повече го плаши.

„Развитието на изкуствения интелект (AI) е най-важният технологичен напредък от десетилетия“, написа Гейтс в блог публикация и го нарече толкова фундаментален, колкото създаването на микропроцесора, персоналния компютър, интернет и мобилния телефон.

„Това ще промени начина, по който хората работят, учат, пътуват, ходят на лекар и общуват помежду си“, смята Гейтс като коментира инструменти като chatbot ChatGPT.

Разработен от OpenAI, този вид чатбот е програмиран да отговаря на въпроси онлайн, използвайки език, сходен до човешката реч. През януари 2023 г. екипът зад него получи  многомилиардна инвестиция от Microsoft, където Бил Гейтс все още изпълнява функции като съветник. Но това не е единственият наличен чатбот, задвижван от AI. Наскоро Google представи конкурента му - Bard.

„Бях един от първите, които получиха достъп до Bard с моите колеги. Досега получих неподозиран философски отговор за смисъла на живота. Чатботът даде компетентно подготвен исторически поглед на руско-китайските отношения на колега, който отразява срещата между президента Путин и Си Дзинпин. За разлика от ChatGPT, Бард има достъп до текущите събития.

Програмният редактор го помоли за информация за реда за нейното новинарско предаване. И Бард написа: Започнете с най-голямата история на деня и завършете с материал за музикант или комик“, споделя възхищението си Бил Гейтс.

В блога си Бил Гейтс казва, че е предизвикал екипа на OpenAI през 2022 г. да обучи AI да може да издържи изпит по биология за напреднали – приблизително еквивалентен на изпит за ниво A – със строгото правило, че AI не може да бъде специално обучен да отговаря на въпроси по биология. Няколко месеца по-късно  разкриха резултатите - почти перфектен резултат, само с една точка от необходимите 50, което означава, че изкуственият интелект може да бъде използван за учебни цели, но все още не може да анализира като човек.

Бъдещето на AI

Бил Гейтс е съпредседател на благотворителната фондация "Бил и Мелинда Гейтс". Наскоро той призова правителствата да работят с индустрията за ограничаване на рисковете от AI, но подчерта, че технологията може да се използва за спасяване на живот.

„Подобренията, управлявани от AI, ще бъдат особено важни за бедните страни, където се случват по-голямата част от смъртните случаи на деца под 5 години. Много хора в тези страни никога не стигат до лекар  и AI ще помогнe много здравните работници да бъдат по-продуктивни“, написа Гейтс.

Въпреки това Бил Гейтс подчерта, че не вярва пазарните сили да произвеждат AI продукти и услуги, които помагат на най-бедните.

„Обратното е по-вероятно. Точно както светът се нуждае от най-умните си хора, работещи върху разрешаването на най-големите проблеми, ние ще трябва да съсредоточим най-добрите AI в света върху най-големите затруднения“, завършва Бил Гейтс своята публикация.