Общество

Българчета с първо и второ място на европейски конкурс за наука

Имаме много поводи за национално самочувствие, с които да се гордеем

Българчета с първо и второ място на европейски конкурс за наука

Снимка: Виктор Колев, Теодор Кирилов и Христо Тодори. Министерство на образованието и науката/ Фейсбук

Най-добрите новини са тези, които ни казват това, което вече знаем. У нас има толкова много млади хора с впечатляваща интелигентност, които ни дават вяра в светлото бъдеще. За разлика от много хора в политиката, които имат богати запаси от празни приказки, талантливите българчета действат със замах, без много шум. Такъв пример са Виктор Колев и Йордан Цветков, които си отвоюваха първо и второ място, както и Христо Тодоров и Теодор Кирилов, които получиха специални награди на тазгодишното двойно издание на EUCYS - конкурс за млади учени на Европейския съюз.

Виктор Колев, който вече е студент в Станфорд, представи невронен пакет за решаване на широк спектър от логически задачи с името Neural Abstract Reasoner. Постижението е важна стъпка по пътя към разработването на по-добър изкуствен интелект.

Йордан Цветков пък съвсем заслужено печели втората награда. Младото момче представя робот, върху който фокусира вниманието си вече втора година. Изобретението се придвижва с иновативна походка, базирана на невронни мрежи със синусоидална активация и крайници със специфични способности. Придвижването на умните машини продължава да е едно от най-сериозните предизвикателства в роботиката в нашето съвремие. Йордан учи в университета на Единбург и е стажант в лаборатория.

Христо Тодоров печели наградата на Swiss Youth Talent Forum с разработката си, която изследва възможностите за противникови атаки към невронните мрежи. Проектът може да позволи по-точно трениране и по-добре изследване на устойчивостта на невронните мрежи. Той е разработен под ръководството на Кристиян Георгиев, участник в EUCYS от 2015 г. и един от менторите в Ученическия институт по математика и информатика. А най-обнадеждаващият факт е, че Христо Тодоров е все още ученик - в ПМГ "Проф. Емануил Иванов", Кюстендил и тепърва му предстоят много успехи.

Теодор Кирилов изпъква с разработката си на софтуерни инструменти за изследване на ДНК репликация, с които печели наградата на Европейски център за синхротронна радиация. Той развива проекта си в Института по Молекулярна Биология на БАН, където неговият софтуер се използва активно. Теодор също все още е ученик в СМГ „Паисий Хилендарски“.

Броят на участниците в конкурса се увеличава с всяка изминала година. За справка - на първото състезание през 1989 са 53, а след това нарастват до около 150 годишно. А ние очакваме още много признания за безспорните качества на младите хора у нас и на следващите издания, които да уверят, че действителността, в която живеем, всъщност е особено красива.

 

Владо Карамазов с две престижни отличия за фотография