Общество

Български Viber бот ни помага в борбата с домашното насилие

Казва се "Силна"

Домашното насилие е пандемията, за която все още няма нито лекарство, нито ваксина. Остава ни само превенцията – да следим за проблемно поведение и знаци, които могат да доведат до насилие. Ето защо от фондация Future Perfect създадоха Viber бота “Силна”. Той е с цел превенция на домашното насилие и е наличен за всички потребители в платформата на този адрес. В момента за него са се абонирали близо 300 души.

Каналът предлага съвети за безопасност, бърз достъп до денонощните телефонни линии и контакти на всички центрове в България, където хора, пострадали от домашно насилие, могат да потърсят защита. Затова и още с влизането в чата има шест опции, от които можем да изберем. Първата информация за домашното насилие, какво точно представлява и как да го разпознаваме. Важен елемент в битката с проблема, тъй като много нездравословни поведения са маскирани като „нормални“ в съвременното общество.

Има и секция „Помощ от специалист“, където намираме горещи телефонни линии и опция правна помощ. Има и бърз бутон за контакт със 112, както и информация за центровете за защита, където можем да изберем такива за настаняване на пострадали от домашно насилие или консултационни центрове. Секция „Помощ“ пък ни припомня, че в УМБАЛСМ „Пирогов“ има действаща приемна за жертви на домашно насилие с дистанционни консултации чрез денонощна линия за обслужване при кризи. Номерът за контакт е  0700 40 150.

Освен това всеки пострадал от домашно насилие може да потърси помощ при личен лекар или спешна помощ. По искане на пострадалото лице всеки лекар е длъжен да издаде документ, в който писмено описва констатираните увреждания или следи от насилие. Това е важна стъпка, с която да се защитите от насилника чрез правомощията на държавата.

 

Продължава на следващата страница... 


 Чат ботът дава и съвети в случай че се опасявате от риск върху вас да се извърши насилие. Или напрежението между вас и партньора ви се е покачило дотолкова, че крие опасност. Откриваме и образователни материали за цикъла на домашното насилие, какви форми на насилие съществуват, каква отговорност носи извършителят и какви действия би предприела полицията, след като бъде подаден сигнал за домашно насилие.

Проблемът с домашното насилие се задълбочи още повече по време на пандемията от Covid-19, когато всички бяхме принудени да се затворим вкъщи. Сигналите за престъпления, свързани с домашно насилие в София, са се увеличи двойно през 2021 г. спрямо 2019 г. по данни на Софийската районна прокуратура. Според същия отчет през първата половина на 2021 г. петима души са осъдени ефективно заради акт на домашно насилие и вече излежават присъдите си в затвор.

Aла прекалено малък процент от случаите се съобщават на властите – понякога от страх, а понякога от надежда, че това ще е последният акт на насилие, че насилникът ще се промени. Но той никога не се променя, затова се погрижете за себе си и защитете здравето и живота си.

 

Безплатни консултации с психолог или юрист за жертви на домашно насилие