Общество

Българските тийнейджъри пият и пушат най-много в Европа

Оглавяват всички негативни класации

Българските тийнейджъри пият и пушат най-много в Европа

Снимка: Pexels

Българските тийнейджъри са на първо място в Европа по тютюнопушене, употреба на алкохол и канабис и ранно начало на сексуалния живот. Това обявиха от УНИЦЕФ – България, като се позовават на доклад от Световната здравна организация.

Докладът, публикуван от Европейското регионално бюро на СЗО, събира обширни данни за физическото здраве, социалните отношения и психическото благосъстояние на 227 441 ученици на възраст 11, 13 и 15 години от 45 държави. Други тревожни резултати сочат, че българските студенти са на последно място по отношение на подкрепата, която изпитват от семейството си, и на последно място по подкрепа, получена от техните приятели.

Българските юноши на възраст 11 и 15 години са на първо място, а 13-годишните - на второ място в тютюнопушенето през последните 30 дни на изследването сред 45-те участващи държави. Броят на 11-годишните, които са пушили през последните 30 дни на изследването, е 9%, а делът им достига 26% сред 15-годишните момчета и 38% сред 15-годишните момичета.

По отношение на консумацията на алкохол през последните 30 дни, българските юноши на възраст 11 и 13 години са на първо място, а 15-годишните – на шесто. Употребата варира от 13% при 11-годишните до 53% при 15-годишните. 28,9% от учениците пият редовно – всеки ден или веднъж седмично. Това е значително увеличение в сравнение с 2014 г., когато този процент е бил 16,4%.

Освен това българските юноши на 11 и 13 години са на първо място, а 15-годишните – на второ място по напиване. 9% от 11-годишните, 13% от 13-годишните и 28% от 15-годишните са се напили през последните 30 дни. Има увеличение на напиванията спрямо 2014 г. сред 11-годишните и сред момичетата. Употребата на канабис се изследва само сред 15-годишните, като България е на първо място с 19% при момчетата и 16% при момичетата. България е и на второ място сред 15-годишните, които са правили секс – 37% при момчетата и 25% при момичетата.

Продължава на следващата страница... 


Тревожната статистика съвсем не спира тук – от УНИЦЕФ – България отбелязват, че всяко второ дете в България е било жертва на психическо насилие. Освен това 1 на 5 деца изпитва психично разстройство. „Психичното здраве е не по-малко важно от физическото – не можем да си позволим да продължим да гледаме на него по друг начин. Твърде дълго, и в богатите, и в бедните страни, сме виждали твърде малко разбиране и твърде малко инвестиции в този съществено важен елемент за достигането на пълния потенциал на всяко дете. Това трябва да се промени“, коментира Хенриета Фор, изпълнителен директор на УНИЦЕФ.

 

Ето защо организацията планира да разработи национална програма за подкрепа на психичното здраве на младежите на 2 етапа в следващите 2 години. Първият включва онлайн платформа за самопомощ и подкрепа (уебсайт и мобилно приложение) за тийнейджъри, която ще събира на едно място практически съвети, като например как да облекчат стреса или как да разпознават психическото си състояние.

Предвижда се и изграждането на онлайн система, която ще свързва младежи от България с лицензирани професионалисти (психолози, социални работници, младежки работници) с които да се консултират за психичното си здраве. Защото именно то стои в основата на изборите на децата, които ги поставят на първо място във всички негативни класации в Европа.

 

 

УНИЦЕФ: Потърпевши от пандемията са децата, нуждаят се от подкрепа