Общество

Българският модел: последни по помощ за бизнеса, първи по смъртност в Европа

Коронавирусът в цифри

Българският модел: последни по помощ за бизнеса, първи по смъртност в Европа

Снимка: Johns Hopkins Coronavirus Resource Center

Поредна статистика показва провала на България в справянето с пандемията – страната ни е на първо място в Европа и на второ в света по смъртност от коронавирус. Данните на университета Джонс Хопкинс и отчитат процента на починали от официално регистрираните заразени с коронавирус от появата на Covid-19.

Статистиката сочи, че 4% от заразените българи са починали – повече смъртни случаи има само в Мексико, където процентът е 9%. В Европа обаче страната ни е категоричен лидер с антирекорда си, следвана от Унгария, Италия и Германия.

Експертите на института определят заболяемостта и смъртността у нас като „рекордно високи“ през изминалото денонощие. Регистрираните 4467 нови случая за последните 24 часа се доближават пиковите стойности от 17 ноември, когато заболелите са били 4828. Това означава, че положителни са 23,7% от направените 18 808 теста. Само за ден починалите в България 169 души.

Ръстът в смъртността през последната седмица и починалите през последното денонощие се доближават до абсолютния антирекорд от 221 смъртни случая, отчетен на 30 ноември 2020 г., подчертават от института.  А имунизираните срещу вируса у нас са едва 1,05%.

Междувременно местата в болниците свършват. За осми пореден ден положителните тестове за коронавирус са над 20%, а най-много новозаразени има в столицата – 1289. Хоспитализирани са 8689 пациенти, а в интензивни отделения се намират 691. Лекарите сигнализират, че здравните заведения са пълни – д-р Иван Колчаков от "Софиямед“ заяви в ефира на NOVA, че болниците са “почти изцяло заети” и за да бъде приет нов пациент, "трябва или някой да бъде изписан или да загуби битката за живота си".

Страната ни оглави още една негативна класация – българският бизнес е получил най-малка финансова помощ от SURE – основният европейски инструмент защита на работните места и доходите, засегнати от пандемията. Това сочат официалните данни на Европейската комисия за работниците и самонаетите лица.

Инициативата SURE e достигнала до 30 милиона души и до 2,5 милиона фирми в 18 държави от ЕС. В Словения работниците и самонаетите лица, получили подкрепа от фонда, са близо 70%. В България са около 10% – най-малко в целия ЕС, като сред тях няма самонаети лица. От ЕК подчертават, че са одобрени 90,3 милиарда евро за подпомагане на 18-те държави, за да защитят работните места и доходите на гражданите си, а 62,5 милиарда евро вече са изплатени.

 

Ваксиниране в България: Мисията невъзможна