Общество

Българският пазар на труда поема до 200 000 украински бежанци

За да работят в страната, украинските граждани първо трябва да получат статут на бежанци

Българският пазар на труда поема до 200 000 украински бежанци

Бягащи украинци от войната стискат паспортите си и надеждата си
Снимка:Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Две седмици след началото на войната в Украйна и първата вълна украински бежанци, приети в България, идва въпросът как страната ни ще се справи с човешкия ресурс, който стои зад думата бежанци. Докато се урежда въпроса дали държавата да отпусне 40 лв на човек на ден за бежанците, идват и следващите въпроси: те кога ще могат да работят, ще имат ли право на това и при какви условия, децата как и кога ще могат да се включат в учебния процес. 

Българската асоциация за управление на хора - БАУХ, която е професионална организация на специалистите по човешки ресурси, излезе със становище за улесняване на достъпа на бежанци от Украйна до пазара на труда в България. Нужни са обаче промени в законодателството с организации като Българската стартъп асоциация, както и с големите български работодателски организации. Тези промени касаят граждани на държави извън ЕС. За момента украинските граждани имат право на сезонна работа до 90 дни в рамките на 1 година. 

Въпреки това, голямата част от бежанците от Украйна са образовани и имат професии, които могат да бъдат бързо включени в пазара на труда. 

От БАУХ съобщиха, че имат готовност да мобилизират своите над 2000 членове - специалисти в областта на управлението на хора, за да помогне с експертен капацитет, съдействие и организация за  по-бързото уреждане на работните и правни въпроси за оставащите бежанци у нас. 

"Подготвяме цялостна информация с вакантни позиции с възможност за реализация, както и услуги в областта на човешките ресурси , които членовете на БАУХ могат да предоставят безвъзмездно" , се казва в становището на организацията.

От работодателските организации смятат, че в България могат да започнат работа веднага поне 200  000 украински граждани. В момента обаче на първо място е поставен въпросът за уреждане на статута на бежанец на всеки гражданин, решил да остане в страната за постоянно, за да има работни, правни и медицински права. 

Децата са с приоритет

Само един украински бежанец е поискал трите му деца да учат в Пловдив до този момент, но това ще стане възможно също, след като семейството получи статут на бежанци. Процедурата може да отнеме месеци. 

"Ако няма такъв статут на бежанец, нито може да ги запишем в образователната система, нито да почнат работа, нито да получат някакви нормални грижи, освен тези по настаняване например", коментира Стефан Стоянов, заместник-кмет на община Пловдив. Според него, трябва да се направят много сериозни промени от страна на държавата, за да може това да става в рамките на седмица-десет дена.