Общество

Болничното лечение на коронавирус спира да е задължително по закон

Ще ни уведомяват, че сме в карантина по телефона или чрез имейл

Болничното лечение на коронавирус спира да е задължително по закон

Снимка: Pixabay

Болничното лечение на заразен с коронавирус спира да е задължително по закон – това предвиждат промени в Закона за здравето, внесени от Даниела Дариткова, председател на здравната комисия, както и председател на парламентарната група на ГЕРБ. Според специалисти по медицинско право това означава, че при зачестелите напоследък случаи на пациенти, които чакат за легло в болнично заведение, болницата ще може да отказва настаняване, защото вече няма да е задължена да ги приема. Няма да я има и нормативната уредба, която им дава възможност да потърсят правата си при подобен отказ.

В момента чл. 61 от Закона гласи, че на задължителна изолация и/или болнично лечение подлежат лица, болни от и заразоносители на холера, чума, вариола, жълта треска, вирусни хеморагични трески, дифтерия, коремен тиф, полиомиелит, бруцелоза, антракс, малария, тежък остър респираторен синдром, COVID-19 и туберкулоза с бацилоотделяне. Дариткова предлага частта с болничното лечение да отпадне (можете да се запознаете с целия текст на Законопроекта ТУК).

Като мотиви за желаните промени са посочени „ĸaĸтo peгиcтpиpaнитe cpeднo нa дeн oĸoлo 4 000 нoвoзapaзeни c СОVlD-19 лицa в cтpaнaтa, тaĸa и xpoничният ĸaдpoви нeдocтиг в PЗИ, нaтpyпaн пpeз пocлeднитe гoдини, ĸoeтo възпpeпятcтвaт пpилaгaнeтo нa пpoтивoeпидeмични мepĸи“,

Според Дариткова нeпpeĸъcнaтo нapacтвaщият бpoй зapaзeни лицa пocтaвя в нeвъзмoжнocт PЗИ cвoeвpeмeннo дa изoлиpaт пoлoжитeлнитe лицa и дa ĸapaнтиниpaт тexнитe ĸoнтaĸтни лицa. Зaбaвянe в извecтявaнe нa зaceгнaтитe лицa и вpъчвaнe нa пpeдпиcaния ce нaблюдaвa в paзлични peгиoни, в зaвиcимocт oт peгиcтpиpaнaтa eжeднeвнa зaбoляeмocт, но пpeдcтoи дa oбxвaнe цялaтa страна, c ĸoeтo дa ce пpeвъpнe в oбщoнaциoнaлeн пpoблeм.

Промените целят да прекъснат механизма за предаване на заболяването и по този начин да облекчи „свръхнатовареността на здравната система и неблагоприятни въздействия върху личния и обществения живот по отношение продължителност и качество на живот“.

В началото на епидемията заповедите на здравния министър предвиждаха налагането на задължително болнично лечение на четири категории рискови пациенти – възрастни хора над 60 г., лица с придружаващи хронични заболявания и/или имунокомпрометиращи състояния; лица с тежко клинично протичане като задух или затруднено дишане; лица с невъзможност за изолация и лечение в домашни условия. Текстът бе оспорен от юристи и последната заповед на министъра от 13.10.2020 относно лечението на коронавируса е формулирана също като в закона – със съюзи – „и/или болнично лечение“, по предложение на лекуващия лекар.

Промените въвеждат опцията да ни уведомяват по телефона или по електронна поща, ако подлежим на карантина или изолация. Като причина за новата възможност е посочено огромното натоварване на здравните инспекции. В момента предписанията се връчват на ръка, но когато са прекалено много се появяват куриозни случаи, в които документът стига до получателя след като 14-дневната му карантина вече е изтекла.

Проектозаконът предвижда още една важна промяна – при обявено извънредно положение или извънредна епидемична обстановка здравният министър може да забрани износа на медикаменти от България, включително и до три месеца след отмяната на извънредното положение. Повод за това е недостигът на лекарства в аптеките от миналата седмица, Bъpxoвнa ĸacaциoннa пpoĸypaтypaтa ceзиpa миниcтъpa нa здpaвeoпaзвaнeтo, изпълнитeлния диpeĸтop нa Изпълнитeлнaтa aгeнция зa лeĸapcтвaтa и диpeĸтopa нa Haциoнaлнaтa aгeнция пo пpиxoдитe c пpoвepĸa зa нeдocтигa нa мeдиĸaмeнтитe в бoлничнитe зaвeдeния и aптeĸитe у нас.

Опасенията са, че предвид нарастващата заболяемост и разпространението на Covid-19 сред населението, е възможно да възникне недостиг или липса на лекарствени продукти, затова трябва да се въведе механизъм, който да гарантира осигуряването на непрекъснатост при лечението на българските граждани. За износ на лекарствени продукти извършителите ще се наказват с глоба в размер от 50 000 до 100 000 лв.

 

Държавата отказва да използва готова система за електронни рецепти