Общество

Боряна Калейн донесе историческо сребро за България

Гимнастичката ни зарадва с постижение

снимка: Българска федерация  художествена гимнастика - официална страница

Боряна Калейн донесе първи медал за България от многобоя на Европейско първенство от 27 години насам. 20-годишната ни грация се окичи със среброто на шампионата, като остави зад себе си трикратната световна шампионка Дина Аверина. Победителка стана нейната близначка Арина Аверина.

Боряна започна много силно, а композицията й получи 24.500. Забележителното й изпълнение с обръч пък й донесе заслужено 27.775. На топка нашето момиче беше оценено с 27,400 за композицията си по музика на "Вечеряй, Радо". Изпълнението й с бухалки пък беше черешката на тортата, която вдигна цялата зала на крака. Изпълнението й получи оценка от 27.950, а това й осигури второто място в крайното класиране.

Преди Боряна на килима излезе Катрин Тасева – тя представи композицията си с лента. За нея тя получи висока оценка – 22.450, на фона на две неточности, но и без фатални грешки. На изпълнението с обръч Кати изигра без забележки своето съчетание, но нелепа грешка в края й попречи да заеме по-предно място. За него получи 24.800. За много доброто си представяне с топка гимнастичката ни получи 25.900. За композицията с бухалки Тасева получи 25.700 след изключително красиво изиграване. Именно то стана повод за изпращането й с бурни аплодисменти. Така общият сбор на Катрин от четирите съчетания стана 98.850, с което зае седмото място. Поводите ни за гордост се увеличават с всяко грациозно изпълнение, което радва очите!