Общество

Бременност и ваксиниране - неизвестните намаляват

В първото клинично проучване участват 4000 бъдещи майки

Бременност и ваксиниране - неизвестните намаляват

Снимка: Xusenru/Pixabay

Един от често задаваните въпроси относно ваксините срещу Covid-19 е дали те могат да бъдат поставяни на бременни и кърмещи жени. Засега препоръките на здравното министерство гласят, че не е препоръчително ваксинирането на бременни жени, както и на такива, които планират бременност в рамките на следващите шест месеца.

Тези насоки са изпратени до Българския лекарски съюз и Националното сдружение на общопрактикуващите лекари. Препоръката за бременните жени е базирана на липсата на достатъчни данни за приложението им при тях, стана ясно на последния брифинг за разпространението на коронавируса в страната.

В края на януари Световната здравна организация (СЗО) излезе с ново становище по въпроса. Експертите съобщиха, че бременните жени също могат да се имунизират, стига да не са от високорискови групи. Преди това от СЗО бяха поставили всички бъдещи майки в графата, за която ваксината е противопоказна. 

Къде вече ваксинират бременни жени?

В отделни страни жените, чакащи бебе, спокойно могат да се имунизират, а на някои места дори са насърчавани да го направят. Има центрове за репродуктивно здраве, които изпращат своите пациентки да се ваксинират преди процедурата по инвитро.

Здравните власти в Испания пък препоръчват да се изчака две седмици след поставянето на втората доза и тогава да се правят опити за зачеване, а не половин година. В САЩ имунизирането е на доброволен принцип, ваксинират се както бременни, така и кърмачки.

Във Великобритания за бременните жени се използва препаратът на "Пфайзер", а в Израел – този на "АстраЗенека".

"При нито една от ваксините, полагани досега на човек, няма противопоказания да се използват при бременни, не очакваме и тук да имаме, но трябва да имаме научни доказателства за това", подчерта ген. Мутафчийски по време на брифинга. 

Добрата новина е, че клинични проучвания по въпроса вече се извършват. Даден е старта на международно проучване за оценка на безопасността и ефективността на ваксината на "Пфайзер" при здрави бременни жени. За резултати обаче можем да говорим едва през последното тримесечие на годината.

Как ще протече клиничното изпитание?

Новото проучване ще тества общо с 4000 доброволки. Всички те са бременни жени на и над 18 години и живеят в държавите САЩ, Канада, Аржентина, Бразилия, Чили, Мозамбик, Южна Африка, Великобритания и Испания.

Бъдещите майки ще бъдат ваксинирани между 24-та и 34-та седмица на бременността, като ще получават две дози с интервал от 21 дни. Изследването също така ще прецени дали ваксинирани бременни жени предават защитни антитела на своите бебета.  

Всяка жена ще участва в проучването в продължение на 7 до 10 месеца, в зависимост от това дали е получила ваксина или плацебо. Децата, родени за участничките в теста, ще бъдат наблюдавани до шестмесечна възраст.

 

Първото инвитро бебе у нас очаква свое бебе