Общество

Британската резиденция в София - една красавица на сто години

Разкошната градина с редки дървесни видове, зелената морава и красивите дървета, надвиснали над кокетната ограда, придават на красивото здание очарованието на британския аристократизъм и финес. Над елегантната триетажна сграда с бяла фасада се вее британският флаг. Впечатлението за един спокоен оазис сред потока от автомобили се подсилва от общия изглед на сградата с големи прозорци и чара на толкова британската архитектура.

Британската резиденция в София - една красавица на сто години

През 2014 г. се навършват сто години от построяването на резиденцията на британския посланик в София. За да отбележи случая, британското посолство организира няколко събития, които да представят връзките между Великобритания и България. Празненствата ще продължат през цялата 2014-та година, за да допринесат за развитието на търговските и бизнес отношения между двете държави, както и за по-доброто разбиране на общите исторически и културни връзки.

Британската резиденция в София е на булевард „Васил Левски” (бивш бул. „Фердинанд”) №36, в отсечката между улиците „6-ти Септември” и „Хан Крум”., а дворът е откъм ул. „Любен Каравелов”. Мястото е оживено през деня и спокойно и тихо вечерта. Разкошната градина с редки дървесни видове, зелената морава и красивите дървета, надвиснали над кокетната ограда, придават на красивото здание очарованието на британския аристократизъм и финес. Над елегантната триетажна сграда с бяла фасада се вее британският флаг. Впечатлението за един спокоен оазис сред потока от автомобили се подсилва от общия изглед на сградата с големи прозорци и чара на толкова британската архитектура.

Зданието е едновременно посолство и резиденция на английския посланик. Архитектурният план на резиденцията е дело на арх. Трифт Рийвел. Той предлага елегантен и функционален план с трапезария, малка и голяма гостна, библиотека, кабинет с гледка към градината, спални и помещения за обслужващия пресонал. Главното стълбище е от мрамор, а подът е с декоративен паркет.

Усещането за история изпълва резиденцията. Въпреки че строежът е започнал през 1912 г., пълното  завършване е 2 години по-късно. Строителният процес е прекъснат от балканските войни. В периода между световните войни сградата се променя, нараства броя на служителите в посолството. През 1930-те сред служителите е един от големите английски историци сър Стивън Рънсиман. Основният му принос е към средновековната история на Византийската империя, Балканите и Близкия Изток. През 2005 г. в София на него е кръстена улица.

Едва влязла в употреба, сградата бива бързо евакуирана, след като България се включва във Втората световна война на страната на Тристранния пакт. Акварелът във фоайето е оттогава и е спасен в багажа на британската легация.

По време на Студената война Великобритания и България са на противоположни лагери. Булевардът е преименуван на съветския маршал Толбухин. Сградата на резиденцията отново се променя.

С идването на демокрацията в България дипломатическите връзки между двете страни се затоплят, всички помним дългите опашки на хора, чакащи за британски визи пред посолството.

Днес резиденцията е част от архитектурното наследство на българската столица, като в нея се провеждат различни събития, подкрепящи британския бизнес в Британия. През 1998 и 2003 г. принц Чарлз, принц на Уелс, посещава България и отсяда в резиденцията.

През юни 2013, като част от Британските седмици в България, резиденцията за пръв път отваря врати за посетители, като в градината се предлагат традиционен английски чай и сладкиши, приготвени от служителите на британското посолство.