Общество

Британските медии – новото лице на нехуманното в бежанската криза

Защо бежанската криза получава неадекватно медийно отразяване?

Голям брой нелегални мигранти предприемат рисковано пътуване по вода. Ежедневно малки лодки, пълни с хора, опитват да прекосят Ламанша и да достигнат английските или френските брегове в търсене на по-добър живот. Великобритания изпитва затруднения да справи с нелегалната имиграция, която според властите е заела „неприемливи“ размери в последните месеци. Рекорден брой от 235 души, които незаконно влязоха в страната по вода, беше отчетен за един ден от месец юли, а броят на имигрантите, достигнали пристанищния град до протока Па дьо Кале – Дувър, за 2019 г. надвишава 4000.

Правителството предвижда затягане на мерките, незабавна екстрадиция на заловените имигранти, за да се справи с кризата. Обмисля се и вариантът кораби на военноморските сили да възпрепятстват влизането на лодките в британски води. „Това просто не може да продължава така“, казва британският министър на вътрешните работи Прити Пател. Ситуацията налага тясно сътрудничество между Великобритания и Франция с цел да се справят с предизвикателството.

Много медии отразиха случващото се в Ламанша и дадоха трибуна за изказвания от страна на управляващите по повод на проблема с нелегалната миграция. Противниците на правителството отправиха критика към британските телевизии, които излъчиха материали по темата. Аргументът за техните обвинения е, че медиите представят в негативна светлина хора, които са предприели пътуване в името на своето бъдеще, което може да струва и живота им.

Кадри на телевизиите Sky и BBC, представящи как малки плавателни съдове се движат в бурните води около дувърския проток, се превърнаха в тема за дебати в социалните мрежи. Много хора обвиниха медиите, че превръщат плашещата картина в гротескно риалити шоу. Според тях поведението на журналистите е нехуманно и те го определят като „воайорство“ и „извличане на ползи от човешкото нещастие“.

В предаване на живо в ефира на Sky News репортер се доближава до лодка пълна с мигранти, задавайки въпроса: „Откъде сте?“. Чува се вик: „Не снимайте!“, но журналистът все пак получава отговора „Ирак“ от няколко души на борда. „Много сме близо до Дувър. Току-що човекът, който управлява лодката, позвъни на бреговата охрана, така че ще останем тук, докато се уверим, че всички безопасно са стигнали до сушата“, казва репортерът. Този видеорепортаж получава голяма гласност в мрежата. Повечето хора се присъединяват към мнението, че такова медийно поведение е осъдително, съобщава The Guardian

Друг материал, който търпи остра критика в социалните медии, е излъчен по BBC. В него репортерът казва на зрителите: „Виждаме как се опитват да изкарат вода от лодката, използват пластмасов съд, за да я отводнят. Очевидно е наводнено там, много е опасно. Само колко много хора са в тази лодка!“. Говорителят на телевизията заключава: „Този репортаж беше ярка илюстрация на значителните рискове, които някои са готови да поемат, за да достигнат до Великобритания. Прекосяването на Ламанша е тема от голямо значение и ние винаги се стремим да представим случващото се деликатно“.

Този сблъсък на мнения поставя на дневен ред въпроса „Къде е границата между достоверния и пълен журналистически материал на тема от обществен интерес и уважението на принципа за ненарушаване интегритета на личността?“.

Автор: Десислава Колева

 

50 милиона "вътрешни" мигранти са в риск заради коронавируса