Общество

Британският музей премахна бюст на основателя си

В отговор на движението #BlackLivesMatter

Британският музей премахна бюст на основателя си

Снимка: Wikimedia

Британският музей премахна бюст на основателя си сър Ханс Слоун, защото бил робовладелец. Сър Слоун е лекар, изследовател и колекционер, завещал на британската нация колекция от над 71 000 предмета. Именно тези вещи са поставили основите на Британския музей, Британската библиотека и Природонаучния музей в Лондон.

Директорът на музея Хартвиг Фишер обяви, че иска да скъса всички връзки с колониалното минало на страната. „Свалихме Ханс Слоун от пиедестала. Не бива да крием нищо. Процесът на оздравяване се случва чрез знанието“, заяви той в интервю за The Daily Telegraph.

„Важно е да сме отдадени на истината, когато става дума за история. Стремим се да пренапишем нашата обща история, сложна и понякога болезнена. Случаят на Ханс Слоун и връзката му с робството е много важна стъпка. Свалихме го от пиедестала, където никой не го забелязваше, и го поставихме под светлината на прожекторите. Британският музей е направил много – разшири обхвата на работата си върху собствената си история, историята на една империя, на колониализма и на робството. Това са теми, които трябва да бъдат обсъждани...Трябва да разберем собствената си история.“

Скулптурата на Ханс Слоун все още е достъпна за посетителите, но сега е прибрана във витрина заедно с други негови предмети и подробно описание, посветено на неговото робовладелско минало. Слоун е роден в Ирландия през 1660 г. Колекционирането било най-голямата му страст, но богатството, което му осигурило възможността да купува ценни артефакти от цял свят, идва от захарните му плантации в Ямайка. Работел като лекар, а сред пациентите му били кралица Анна и кралете Джордж I и Джордж II. Днес един от лондонските площади носи неговото име.

През последните месеци общностите по света преразглеждат наследството от собствената си история, провокирани от движението #BlackLivesMatter. В много градове бяха премахнати статуи на исторически личности, сред които са Христофор Колумб, белгийският крал Леополд II и британският търговец на роби Едуард Колстън.

 

Йейлският университет с обвинения в расизъм