Общество

Бързата мода боядиса в синьо реки в Африка

На места водата е алкална колкото белината, според доклада на Water Witness International

Бързата мода боядиса в синьо реки в Африка

снимка: 12019/ Pixabay

Световните марки за бърза мода носят отговорност за замърсяването, което е оцветило африканските реки в синьо и е направило водите им са с висока алкалност, която може да се сравни с тази на белината, според доклад.

Докладът на Water Witness International – нестопанска организация в Шотландия представя замърсените реки в Лесото в Южна Африка и Танзания, за да подчертае рисковете от факта, че световните марки все повече доставят дрехи от Африка. Причината - привлечени са от евтината работна ръка.

Глобалните марки биха могли да съдействат за налагането на по-добри практики, но досега присъствието им в Африка не е допринесло съществено за предотвратяване на разпростиращото се замърсяване.

Ник Хепуърт, автор на доклада, споделя пред „Индипендънт“, че бързата мода всъщност може да се превърне в сила за промяна, но марките и инвеститорите трябва да поемат водещата роля и отговорност. В Лесото изследователите открили река, която е видимо замърсена със синьо багрило за дънки.

Пробите, взети от река Мсимбази в Танзания в Дар ес Салаам, показват рН 12 - същото като това на белината, в близост до текстилна фабрика, се отбелязва в доклада, като се добавя, че местните общности използват реката за ежедневни дейности като измиване, напояване и др.

Докладът идентифицира около 50 международни марки, които доставят дрехите си от африкански държави, включително ASOS, Zara и Primark, но не обвързват замърсяването с веригата на доставки на някоя компания.

Катрина Чарлз, експерт по сигурността и качеството на водата в Оксфордския университет, споделя, че марките могат да създават и екологично устойчиви дрехи, а високото търсене от потребителите е от ключово значение за насърчаването на тази дейност.

Експертката в областта казва, че текстилният сектор предлага възможности за африканските държави, включително растеж икономиката и работни места, но всичко това се обезсмисля, ако е за сметка на природата и тежките условия на труд.

 

15 начина да произвеждаме по-малко боклук