Общество

Букурещ ни показа какво значи "град на хора", не на коли

#ОтворениУлици

В румънската столица се случва нещо почти революционно. След като Букурещ оглави класацията за най-големи задръствания в целия свят, местната управа реши да "отнеме" улиците от колите и да ги върне на хората.

Идеята е на Румънската асоциация за култура, образование и нормалност (ARCEN) и е подкрепена от общинската администрация на Букурещ и от организацията на букурещките граждани BAZA. Според жителите на столицата това е смела стъпка в прехода към "град на хората".

Основни улици в центъра на града са затворени и превърнати в пешеходни зони по време на уикендите.

Първият уикенд на #StrăziDeschise (#ОтворениУлици) мина с огромен успех – препълнени с живот обществени пространства, места за срещи, музика на открито и събития, по-малко шум и замърсяване и помощ за малкия и среден бизнес в района.

"Отворените улици" обхващат 7 пешеходни зони с общо 34 улици и дължина от 11,66 км. Отворени за пешеходци и велосипедисти са и големи пътни артерии, сходни на бул. "Цар Освободител" и ул. "Г. С. Раковски" в София. Промяната ще важи всеки уикенд до средата на октомври, между 11 и 23 часа.

На фона на това, Йорданка Фандъкова гордо обяви, че софийската ул. "Шишман" ще си остане същата, коментират от "Спаси София".

"Просто ще пръсне 4 млн. лв. за нови плочки."

"Кметицата се отказа от собствения си проект, който беше обсъден с гражданите преди години и улицата ще си остане паркинг с тесни тротоари, по които са набутани пешеходците. Няма да има повече места за сядане и отдих, нито дървета и зеленина, камо ли да е изцяло пешеходна.

Промяната на плочките ще ни струва 4 млн. лв. за 500 метра - повече отколкото строителството на нова магистрала с общо 6 ленти. Милиони на вятъра в ремонт без никакви подобрения, докато кварталите се давят в кал и са с разбити улици или без канализация."

Това се казва в публикация на "Спаси София", която изобличава разликата между решенията на местната власт в Букурещ и София. 

Разгледайте галерията, за да видите какво се случва, когато един град е оставен да диша. За съжаление, можем да видим това само по този начин, не и на живо, разхождайки се из пешеходните "Шишман", "Солунска" или "Алабин" например. 

 

След "Графа" и "Славейков" идва ред и на "Шишман"...