Общество

Частните уроци - старото нормално в бг образованието

Частните уроци - старото нормално в бг образованието

Photo by Stanley Morales from Pexels

Общоизвестно е, че всяка учебна година българските родители добавят частни уроци към заниманията на детето си, за които плащат хиляди левове. И не само защото имат желанието да разширят кръгозора му или да развиват интереса му в посока, която самото то е избрало, а защото са убедени, че това е единственият начин да продължи образованието си в "желаното училище".  

Тези нагласи се потвърждават и от проучване на образователната платформа Научи.бг сред 400 български родители, учители и ученици, което изследва настроенията към частните уроци, онлайн инструментите, дистанционното обучение и иновативните методи на преподаване.

Половината родители смятат, че частните уроци са задължителни, за да бъде прието детето им в желаното училище.

Над 50% от анкетираните ученици също са на мнение, че не биха могли да влязат в желаното от тях училище без допълнителна извънкласна подготовка. 

Проучването показва още, че един от основните фактори, които са от значение, когато учениците  търсят допълнителни уроци, са квалификацията и опитът на учителя (63.2% от анкетираните). На същото мнение са и над 2/3-и от анкетираните родители. 

Какво на практика означава това

Оказва се, че матурите, които трябва да покажат наученото в училище, се превръщат в оценка на наученото от частните уроци, безплатното образование не е безплатно, а учителите в училище и частните учители са едни и същи (разбира се, има и изключения).

Няма официална статистика колко деца имат допълнителни занимания заради НВО, колко учители дават допълнителни уроци извън трудовите си ангажименти. Не е ясно и дали децата биха се справили без частни уроци, защото традиционно по-голямата част от тях ходят на такива, а родителите приемат за даденост, че дойде ли моментът, трябва да инвестират в образованието на децата именно по този начин. Дори и тези, които нямат възможност да си го позволят. 

В крайна сметка, в България родители и ученици живеят в паралелни системи на образование. Подобно на паралелните вселени в комиксите, в които героят преминава, за да промени събитията в своя собствен свят.