Общество

Частно училище в София отвори сърцето си за украински деца бежанци

14 000 са незаетите в общинските училища, но за да приемат украинските деца, първо трябва да получат статут на бежанци

Частно училище в София отвори сърцето си за украински деца бежанци

Снимки: "Света София"

Огромното желание да подадат ръка на украинските деца бежанци е основният мотив, който кара частното училище „Света София“ да отвори врати през уикенда. На педагогически съвет учители, помощник-възпитатели и ръководство взимат решение, че могат да помогнат, макар и частично, на най-малките бягащи от войната, които са избрали България за временно убежище. Така през изминалия уикенд на пук на всякакви усложняващи административни пречки за статут на бежанци или адресна регистрация, „Света София“ посрещна първите 40 деца от Украйна. Те бяха на различна възраст, разпределени в няколко групи. Учителите са изцяло доброволци в тази инициатива и бързо се организират кой с какво може да се включи.

Така за украинските деца посрещането беше топло и въпреки езиковата бариера, децата споделиха, че са се почувствали почти като на училище в своята родина. Играха ролеви игри, решаваха логически задачи, обядваха, докато майките имаха време да отдъхнат, макар и за малко.

Украинските семейства масово са многодетни - с три, четири деца. Сега са тук само с майките и бабите си, мъжете останаха в Украйна като запасняци за украинската армия. Все пак е трудно да се говори за реален учебен процес заради езиковата бариера, но много важно е усещането, което децата получават като човечност, подкрепа, разбиране.

За успешната комуникация помагат няколко украински майки – къде с руски, къде с английски. А учителите тепърва разговарят и проучват какви са особеностите на украинската образователна система и как може да тя да се вплете в това, което тече като програма в България.

Организацията, отоплението, храната и тестовете за Covid-19 изцяло се покриват от училището. Казват, че ще продължат с кампанията, докато има интерес. Миналата седмица при тях са дошли 40 деца, за следващия уикенд интересът е троен.

„Всички сме много развълнувани и си поплакваме по малко“, споделя Вероника Чанева - Гюрова, която има две деца и знае какво е чувството да си родител. Споделя, че повечето деца са настанени при приятели и роднини в България.

От общинските училища също заявиха готовност да приемат веднага украински деца, а в системата на образованието има свободни близо 65 000 места, които може да бъдат заети от украински деца. Най-много са незаетите скамейки във Варна, Велико Търново и Бургас.

В общинските детски градини свободните позиции са близо 14 000 като най-много са в Разград, Варна и София – град. В столицата свободните места са основно в крайните квартали – „Обеля“, „Надежда“, „Кремиковци“ и селата Мърчаево и Владая.

От МОН са категорични, че във всички области има достатъчно учители по български език, които биха могли да поемат допълнителни часове по български език за децата бежанци, но усвояването и на начално ниво на български ще отнеме време.

От 4 март тази година украинските граждани могат да продадат в РУО заявления за записване на децата си в български училища. До вторник 91 заявления са подадени от украинци, търсещи или получили международна закрила, които искат децата им да учат в България. Общо 78 са заявленията за училище, а 13 – за детска градина. 

Най-много са желаещите да продължат образованието си у нас в областите Бургас (31), София-град (30), Варна (7) и Благоевград (5). В повече от половината области – 16, все още няма нито едно подадено заявление.

Още за стратегията на държавата за бежанците, вижте тук: