Общество

Централна Европа вече се задъхва под напора на бежанската вълна

Полша започва да изгражда градове за бежанци, а Чехия пренасочва украинците към други градове

Централна Европа вече се задъхва под напора на бежанската вълна

350 места за бежанци от Украйна бяха бързо запълнени в спортната  зала "Орбита" във Вроцлав, Полша. Бежанците получават 3 пъти дневно храна, но условията са примитивни
Снимка: Krzysztof Zatycki/NurPhoto via Getty Images

Централна Европа достига лимита за настаняване на бежанците от Украйна, които вече наброяват близо 3,5 млн души. Засега те са настанени в в лагери или във временни квартири, в приспособени приюти в спортни зали, училища, дори в кметствата на някои населени места.

Повечето от украинците са влезли в Централна Европа през граничните пунктове в Полша, Словакия, Румъния и Унгария, сочат данните на Агенцията на ООН за бежанците. Това обаче оказва огромен натиск върху страните от Европейския съюз, които сега се опитват да ги приютят по хуманен начин.

Чехия възнамерява да удължи извънредното положение в страната, за да се справи с наплива от бежанци от Украйна, каза вътрешният министър Вит Ракушан. Властите се опитват да пренасочат новопристигналите в градове извън столицата Прага, за да облекчат натиска върху града. 

„На ръба на капацитета сме, където можем да осигурим комфортни условия за живот“, каза Ракушан в тв дебат. „Да живееш във фитнес зали, да спиш в спални чували или на къмпинг не е добре за живота на тези хора“, каза още Ракушан.

Чешкият парламент одобри 3 закона, които улесняват достъпа на украинските бежанци до работа, здравни услуги и позволяват на училищата да приемат повече деца в клас, за да приобщят украинските деца възможно най-бързо. 

В Полша, чиято украинска общност е най-голямата в региона с около 1,5 млн души, бежанците чакаха 3 дни на опашка пред Националния стадион, временно превърнат в административен офис, който регистрира новопристигналите. Над 2 млн украинци са преминали в Полша след началото на руската военна инвазия. Властите във Варшава твърдят, че това е увеличило населението на столицата от 1,8 млн с нови 17%.

„Не знаем колко още бежанци ще пристигнат. Започваме изграждане на градове за бежанци".

 

Това каза говорителят на общинския съвет на Варшава Моника Беут-Лутик.

Паниката сега започва 

На пропускателния пункт Медика - най-натоварения в Полша по протежение на около 500-километровата граница с Украйна, се подготвят за прилив на бежанци, ако бъдат отворени хуманитарни коридори за цивилни украинци от обсадените райони. Говорител на Международната организация по миграция каза, че хиляди хора са преминавали ежедневно само през ГКПП Медика.

Тъй като мъжете от 18 до 60 г. подлежат на мобилизация в армията, предимно жени и деца бягат в страни от ЕС.