Общество

Церемонията, която ни разтърси

400 000 души са починалите в Щатите

Церемонията, която ни разтърси

Снимка: Chip Somodevilla/Getty Images

Магическите минути малко преди залез бяха избрани за провеждането на стилна церемония в памет на 400 000 американци, жертви на Covid-19. Броени часове преди встъпването си в длъжност като президент на Съединените щати Джо Байдън даде ясна заявка какъв точно лидер ще бъде.

Той бе придружен единствено от избраната за вицепрезидент Камала Харис, партньорите на двамата, пастор, медицинска сестра и госпъл изпълнителка. Събитието се проведе в непосредствена близост до мемориала на покойния американски президент Ейбрахам Линкълн във Вашингтон и бе първото, на което федералното правителство официално изразява почитта си към огромния брой жертви на пандемията.

"Трябва да помним. Понякога е трудно да помним, но така се лекуваме. Важно е да направим това като нация!"

С краткото си изявление Джо Байдън сложи начало на възпоменателната церемония. Подобни прояви на почит и скръб вече бяха проведени в градове из цяла Америка, но без участието на досегашния президент Доналд Тръмп.

400 лампи светнаха по протежение на очертанията на Отразяващия басейн. На фона на светлините изпълнителката Йоланда Адамс изпя емблематичната песен Hallelujah на Ленард Коен. С треперещ глас медицинската сестра от Мичигън пък изпълни Amazing Grace, а впоследствие бе запазена минута мълчание в памет на починалите.

"Макар да сме физически отделени, ние, американският народ, сме единни духом", развълнувано, но сдържано каза Камала Харис и допълни: "Днес скърбим и започваме да се изцеляваме, заедно."

Броят на заразените с Covid-19 в САЩ надхвърля 24 милиона. Така церемонията отбеляза нова страница в борбата на Съединените щати с вируса, тъй като Джо Байдън обеща да превърне тази битка в основен приоритет на правителството си, след като встъпи в длъжност като президент.

"Толкова много символика, така удачно подбрана и така добре представяща смирение, съпричастност, разбиране, скромност и следване на традициите, с ясно послание кой идва в Белия Дом и с какво трябва да се справи, трудно мога да си представя."

Такова е впечатлението на българката, която живее в Щатите Мадлен Чолакова. Тя поставя въпроса дали нашите безброй много ПР агенции, ще "ги стигнат американците" и пита:

"Кога някоя ПРка или ПР ще излезе от клишетата на миналия век, или пък ще успее да пребори, да убеди шефовете на политическите кампании, че има и други начини освен агитки ала партиен конгрес, дори ако са онлайн или с апликация?"

Защото не става дума за пари, а за идеи, за мислене, за чувствителност, за знание, за вкус. Става дума за познание на човека, като единица и като част от общност, става дума за усет и разбиране на деня и на света, в който днес живеем.

 

Женска работа: комуникациите на Белия дом