Общество

Чартърните полети – поредната жертва на кризата

На какво се дължи тежкото състояние в сектора?

Туризмът е сред най-тежко засегнатите сектори в българската икономика. Затова от Европейската комисия бяха одобрени целеви субсидии на чартърните полети, организирани от туропреатори до България. Субсидирането е проект, финансиран от държавния бюджет, за който се знае от началото на извънредното положение, а за да бъде приведено в действие, бяха приети текстове чрез Закона за извънредното положение. Задължително беше и одобрението на Комисията, което към днешна дата е факт. Именно заради него туроператорите вече могат да кандидатстват за субсидиите, които, според министъра на туризма, Марияна Николова, са ключови за спасяването на сектора през сезони 2020, 2021 и 2022 г. Размерът им е 35 евро на заета седалка от максималния капацитет на самолета за всеки полет. Помощта отива за самолети с капацитет, не по-малък от 100 седалки.

По този повод на 12 август бе организирана и конференция от министъра на туризма. На нея присъстваха Христо Тодоров, изпълнителният директор на „България Ер“ и Мария Стоянова, търговският директор на компанията. По време на работната среща бяха обсъдени параметрите на правителствената програма за подкрепа на компаниите, извършващи чартъри. Мярката за спонсориране е предвидена за 400 хиляди туристи през следващите две години, а общата ѝ стойност е 55 млн. лева. За да влезе в сила и през останалите две години, отново е необходимо одобрението на Европейската комисия, което би могло да причини допълнителни затруднения, алармират от бранша. Въпреки това Тодоров увери, че условията за пътуване са безопасни: в самолетите има хепа филтър, пречистващ въздуха, пътниците са задължени да носят маски по време на полета, екипажите спазват всички мерки за безопасност и хигиена, а в санитарните помещения има топла вода и средства за дезинфекция. Но дали това е необходимо, за да бъдат преодолени страховете и секторът да се върне към предишната си слава?

Зад тенденцията към спад при чартърите има спектър от причини. Най-очевидна е нежеланието на потребителите да пътуват в чужбина заради коронавируса. Също така случаите на новозаразени се повишават, а страни като Великобритания не включват България в списъка с безопасни за посещение държави. Германия пък сигнализира за неспазване на предпазните мерки в заведения в българските курорти. Именно тя е източник на много от чуждестранните туристи. На този фон се появяват и статистиките на туроператорите и летищата, според които стотици чартърни полети са отменени в рамките на настоящото лято. Затова и надеждата за по-голям наплив от туристи през август се превръща в далечна мечта, пише „Дневник“. 

Свидетелство за неблагоприятната обстановка, в която се намират чартърните полети, е ситуацията на летище Варна. Там спадът в общия брой на чартърни и редовни полети през юли възлиза на 59%, сравнен със същия период през миналата година. Същите тенденции се наблюдават и при пътниците в рамките на периода. Те са със 75% по-малко спрямо юли миналата година. Тогава те са били малко повече от 400 хил., докато в същия месец през настоящата година са малко над 100 хил. Не по-различна е картината на бургаското летище. Там спадът на общия брой на полетите е от 78%, а на пътниците – от 86%. Тогава най-много обслужени пътници има от Германия, България и Полша

Според експерти от бранша ситуацията не е обнадеждаваща. Очакваният наплив от туристи през август ще бъде осуетен заради новите случаи на новозаразени. Неуместно е и сезонът да започне отново през август, тъй като това не би довело до икономически ползи. Като възможен изход може да се разгледа евентуалното преначертаване на самолетните маршрути. То ще включва междинни спирки, при които да бъдат качвани на борда още туристи. Това дори няма да запълни капацитета на самолетите, защото в повечето случаи те са 40% пълни, съобщава „Дневник“. Също така средствата от субсидиите може да бъдат очаквани чак през есента, което представлява още едно затруднение пред туроператорите. Ето защо остава времето да даде яснота за най-успешната формула за излизане от кризисната ситуация.     

 

Нощните влакове са новите самолети в Европа