Общество

Черното на Златните глобуси или модата като протест

„Черните“ Златни глобуси имат потенциал да се превърнат в една от най-знаковите церемонии в историята на наградите.

[[more]] Черният цвят на червения килим – символ на подкрепа за #MeToo и #TimesUp движенията. Известно е, че репортажите от червения килим на наградите „Златен глобус“ се гледат едва ли не повече от самата церемония, а снимките на пристигащите гости обикалят света моментално. Ето защо не е за подценяване ефектът, който постигат актрисите и актьорите с това как са облечени и какво изразява черният цвят на роклите/костюмите им.

Факт е обаче, че решението да се носи черно на тазгодишната церемония на Златните глобуси, е само поредната брънка от дълга, успешна и впечатляваща поредица от събития, в които модата е била форма на протест. Защото каквито и да са лозунгите, посланията и доказателствата, модата е „моментален език. Казала го е Миуча Прада, а на нея можем да вярваме.

 

Бялото на суфражетките

През 1908 г. Емели Петик-Лорънс призовава протестиращите суфражетки да се обличат с един от трите цвята на движението – бяло (като символ на чистотата), лилаво (като символ на достойнството) и зелено (като символ на надеждата). Над 30 000 жени, облечени в тези цветове, се събират на марша на Women’s Social and Political Union и поставят началото на традицията суфражетките да носят дълги бели поли като символ на борбата за равноправие.

Оттогава и до днес бялото е много важен цвят за жените в политиката. В бяло е облечена Шърли Чисхолм през 1969 г., когато става първата афро-американка, избрана в конгреса. В бяло са облечени през 1978 г. и участничките в протеста за Equal Rights Amendment. Това е цветът, в който се облича Джералдин Фераро – първата жена, избрана за кандидат-вицепрезидент. При това тя е обута в панталон – още един символ.

Спомняме си и белите костюми на Хилъри Клинтън, включително по време на първия й дебат с Доналд Тръмп. Много от нейните гласоподавателки в деня на изборите се снимат облечени в бяло.

 

Розовите шапки на Марша на жените

След избирането на Доналд Тръмп се роди нова протестна мода – така наречената pussyhat, или шапката, розова на цвят. На марша през март месец миналата година участничките са призовани да носят такива шапки, за да може, подобно на суфражетките от миналото, да създадат визуална идентичност на своето движение и да изглеждат единни. В Интернет има специални инструкции как се плете такава шапка и както се вижда по снимките, розовото доминира.

Модата е много по-важна за жените, отколкото за мъжете, затова е обяснимо, че е лесно да се открият примери, в които жените са демонстрирали с визията си своите убеждения. Все пак и мъжете имат своите символи. Например червената шапка на Доналд Тръмп с надписа Make America Great Again със сигурност трябва да е основният експонат в бъдещата президентска библиотека. И без това в нея едва ли ще има много книги.

И макар че все още е рано да се каже дали „черните“ Златни глобуси ще имат някакво влияние и какво ще бъде то, те определено имат потенциал да се превърнат в една от най-знаковите церемонии в историята на наградите. И някой ден да имат култов статус.

По материал от vox.com