Общество

Чили – новият първенец по ваксиниране

Каква е тайната на латиноамериканската държава?

Чили – новият първенец по ваксиниране

Photo by Marcelo Hernandez/Getty Images

Чили се нареди сред първенците по темп на ваксиниране! В Латинска Америка тя е абсолютен лидер, а в световен мащаб пред нея са само Израел, Обединените арабски емирства и Великобритания. Изненадващото постижение на Чили идва след сериозна Covid криза. Държавата с население 19 милиона души бе сред най-тежко засегнатите на планетата, като общият брой на случаите от началото на пандемията е 896 хиляди. Почти 22 хиляди от тях са починали.

Тайната на Чили

Миналата  година Чили бе обект на критики от световните лидери заради ненавременно предприемане на мерки. Тя изпитваше затруднения да въведе ограничения, не успяваше да проследи контактните лица заради бързата скорост, с която се разпространява заразата, и не можеше да изолира потенциалните заразоносители. Местата в интензивните отделения в болниците пък свършиха за отрицателно време.

Днес обаче картината е друга – 25% от населението вече има поставена по една доза от ваксината. Но не коя да е – а китайската "Синовак", за която успя да сключи договор с Китай и бързо получи над 34 млн. дози. Андрес Коуве, министър на науката на Чили, коментира пред „Асошиейтед прес“, че официалните преговори с фармацевтични компании са започнали миналия април, само месец след като избухна пандемията. Именно бързата реакция на страната е тайната на големия й успех.

Министърът разказва още, че екип от експерти и длъжностни лица представили план на президента Себастиан Пинера още през май миналата година, включително пътна карта за това как да се използва мрежата от търговски споразумения на страната и предишните й контакти с фармацевтични компании. По този начин Чили ще може да получи ваксини веднага след като бъдат разработени. Коуве дори препоръчва Чили да се включи в клиничните тестове, за да се гарантира достъпът до препаратите.

От полза били и контактите, осъществени месеци по-рано в Китай. През октомври 2019 г. чилийският биохимик д-р Алексис Калергис пътува до Пекин с двама чилийски колеги за международен конгрес по имунология. Там Калергис се срещна с експерти от китайската фармацевтична компания Sinovac Biotech Ltd, която по-късно разработва ваксината. Веднага след като Китай обявява наличието на нов вирус през януари 2020 г., страната започва да действа. "Възползвахме се от опита си, от контактите си и от интереса, който проявихме, и започнахме обсъждания със "Синовак", разказва Калергис, директор на Института "Миленио" за имунология и имунотерапия към чилийския Католически университет.

Продължава на следващата страница... 


След като Калергис установява контакт с колегите си от "Синовак", веднага съобщава на ръководителя на Католическия университет, който от своя страна се  се свързва с чилийските министри на здравеопазването и на външните работи и ги убеждава да започнат  преговори със "Синовак" и с други фармацевтични компании, за да стане Чили част от клиничните тестове.  Договорът с китайската компания е подписан още през юни миналата година, която се задължила да достави ранна пратка веднага щом ваксината бъде одобрена.

Ваксиниране за Гинес

Първите  ваксини пристигат в Чили през декември, но не от "Синовак“, а от "Пфайзер“. Доставени са едва 21 хиляди дози, много по-малко от предварително договореното количество. Дозите отиват за здравните работници, но дори не успява да обхване всички желаещи в тази сфера. Ситуацията се променя през януари, когато от "Синовак" изпращат 4 милиона дози и това позволява масовата ваксинация да започне, като се обхванат всички желаещи, независимо от възрастта и работата им. Миналата седмица Чили дори регистрира световен дневен рекорд с поставянето на 1.3 дози на сто хиляди жители, като дори подмина Израел, който до скоро държеще рекорда с поставени 1.04 дози.

Родриго Яниес, заместник-секретар по международните икономически отношения и освновният преговарящ с компании за набавяне на ваксините, споделя, че още от самото начало правителството проумява успешния подход –  трябва да работи едновременно с различни фармацевтични компании. "Разгледахме различни алтернативи и не сложихме всички яйца в една и съща кошница“, казва той.

Постижението се превърна в пример и за останалите правителства по света, а Харбас Барбоса, заместник-директор на Панамериканската здравна организация, споделя, че Чили "направи добро планиране и използва мъдро ресурсите си, за да сключи двустранни споразумения с някои производители". Изборът на китайската ваксина позволи на Чили да не бъде зависима от доставките на ЕС, особено след като страните в Съюза имат право да блокират износа на ваксини, а фармацевтичните компании не успяват да изпълнят предварително заявените поръчки. 

Чили е светлинни години пред другите страни в Латинска Америка – Бразилия например е ваксинирала само четири процента от населението си, а Аржентина – три процента. Затова и Чили вече помага на други държави – по-рано този месец чилийските власти дариха по 20 хиляди дози от ваксината на "Синовак" на Парагвай и на Еквадор. 

 

Ваксиниране в България: Мисията невъзможна