Общество

Чък Норис в Капитолия, блокиран президент в социалните мрежи – какво научихме за фалшивите новини?

Някои основателни въпроси, на които трябва да намерим отговор, преди да полудеем

Чък Норис в Капитолия, блокиран президент в социалните мрежи – какво научихме за фалшивите новини?

Снимка: Getty Images

След събитията в Капитолия в социалните мрежи беше разпространен кадър на мъж, който се е снимал с Чък Норис по време на щурма. Във времената, в които живеем, е трудно човек да се изненада от каквото и да е, затова снимката бе приета за реална.

Все пак Чък Норис беше в "отбора" на Доналд Тръмп по време на предизборната кампания през 2016 г., като публично обяви, че го подкрепя. Затова не беше чак такава изненада, че е решил да подкрепи и крайните действия на последователите на противоречивия американски президент.

Да, ама не.

Ето снимката, с която мъжът се "хвали", че е срещнал Чък Норис по време на протеста във Вашингтон:

а

Реакцията на актьора обаче не закъсня. С публикация в Twitter той опроверга информацията, че е участвал в щурма на Конгреса на САЩ и подчерта, че е винаги на страната на реда и закона.

"Неотдавна разбрах, че някой, приличащ на Чък Норис, е бил на протестите във Вашингтон. Това не бях аз, аз не бях там."

Актьорът, станал вдъхновение за хиляди вицове и добронамерени шеги, осъди участниците в безредиците и подчерта, че не поддържа "каквато и да е проява на насилие".

Мениджърът му Ерик Крицен пък заяви, че разпространената в социалните мрежи снимка не е на Чък Норис, но призна, че мъжът на снимката прилича на актьора. Клиентът му обаче е "много по-красив", пошегува се Крицен и подчерта, че 80-годишният актьор се намира в ранчото си в Тексас заедно със своето семейство.

И докато Чък Норис може да използва социалните мрежи като своя трибуна, това е невъзможно за самия президент на Съединените американски щати.

След като Twitter, Facebook и Instagram наложиха рестрикции на профилите на Доналд Тръмп, светът започна да си задава въпроси, които досега не бяха на дневен ред. От една страна – редно ли е действащ президент да пропагандира против реда и законите, но от друга – как е възможно бизнесът да цензурира държавен глава?

YouTube също ограничи профила на Тръмп. От платформата бе премахнато видeo, ĸaчeнo в aĸayнтa нa дeйcтвaщия пpeзидeнт нa CAЩ, пopaди нapyшeния нa пpaвилaтa пo oтнoшeниe нa пoдcтpeĸaтeлcтвo ĸъм нacилиe. Тръмп получи и първо пpeдyпpeждeниe, като поне eднa ceдмицa няма да може да качва ново видеосъдържание, дa ce ocъщecтвявaт пpeдaвaния или дa ce пyблиĸyвaт мaтepиaли.

Как реагира светът? Прочетете на следващата страница...


Администрацията на социалната мрежа Twitter закри акаунта на президента Доналд Тръмп, а като причина бе посочен "рискът от нови подстрекателства към насилие". В момента достъп до акаунта му, който имаше близо 90 млн. абонати, няма.

Решението за постоянна забрана на неговия акаунт е било взето след "щателно проучване на последните съобщения" на американския лидер в контекста на събитията в Капитолия. Според компанията туитовете на Тръмп в последно време представляват възхвала на насилието. Посочва се, че във и извън Twitter са започнали да циркулират планове за "бъдещи въоръжени протести, включително и за втора атака срещу Капитолия и други сгради на Конгреса на САЩ на 17 януари 2021 г."

Политиката на компанията дава възможност на световни лидери да се изказват публично, но техните акаунти "не са изцяло над правилата", посочват още от любимата платформа на Доналд Тръмп. Заради нарушаване на правилата на мрежата бе блокиран и акаунтът на президентската кампания на Тръмп – @TeamTrump. 

От Twitter смятат да предадат контрола над официалните акаунти на президента на САЩ и на Белия дом на демократа Джо Байдън, след като той положи клетва като следващ президент на страната на 20 януари.

По-рано тази седмица Facebook също обяви, че замразява профила на Тръмп най-малко до края на президентския му мандат. 

Много политически лидери заклеймиха действията на технологичните гиганти и дори ги определиха като "дигитална олигархия". Терминът бе използван от финансовия министър на Франция Бруно Льо Мер. 

"Шокиран съм, че Twitter взема решение за блокиране, защото регулирането на цифровите гиганти не може да се извършва от самата така наречена цифрова олигархия", заяви Льо Мер по радио "Франс ентер". Той добави, че "цифровата олигархия е заплаха за държавите и демокрациите" и подчерта, че "регулирането на цифровите гиганти трябва да се извършва от народа, държавата и съда".

Говорител на Ангела Меркел обяви пред "Ройтерс", че германската канцлерка също намира блокирането на Доналд Тръмп за "проблематично".

"Правото на свобода на мнение е от фундаментално значение. С оглед на това тя смята, че е проблематично, че профилите на президента са блокирани за постоянно", казва говорителят на Меркел.

Реакциите на политическите лидери се отразиха и на акциите на Twitter. В понеделник те се понижиха с около 7%.

Основното притеснение на инвеститорите се оказа именно това, че подобни действия може да провокират по-бързи и сериозни регулации върху IT компаниите.

 

Изтриха 70 000 акаунта от Twitter, свързани с QAnon