Общество

Църквите в Швеция привличат хората с йога и къмпинг

Общество

Църквите в Швеция привличат хората с йога и къмпинг

снимка: Pixabay/ jubilt

Един от триумфите на човека е и този, че може да познава нещо и пак да не вярва, че съществува.

Джон Стайнбек

Съвременният свят непрекъснато изисква да се променяме. Често ни се налага сами да набираме необходимата инерция, за да не изостанем някъде по пътя. Понякога обаче промяната закъснява и това води до трудности и разделение, което ни съпътства.

Швеция често e определяна като една от най-атеистичните държави в целия свят. Наскоро репортаж на шведската национална обществена телевизия SVT показа как заради липса на хора, които да посещават църквите, много храмове затварят врати. В последните няколко години сградите над 100 храма са продадени или разрушени.

И все пак има парадокс, който не може да бъде подминат с лека ръка. Дори в Швеция, където повечето хора казват, че не вярват в Бог, мнозинството признава, че се моли в трудни моменти – вярата може да е в стремителен упадък, но необходимостта от надежда и напътствия в трудни времена е все така необходима.

Това е и причината много църкви да прибегнат към разкрепостяване в идеите и да обърнат гледната точка. Съвременната шведска църква подава ръка на йогата, художествените галерии и дори е склонна да предложи места за къмпинг. Според по-консервативно настроените хора обаче подобна трансформация на храмовете всъщност може да е в разрез със законите за културното наследство и следва да се забрани.

Остава въпросът дали шведската църква и йога практиките могат да съществуват съвместно и да си помагат. Преди пандемията, 80% от църквите в Швеция привличат средно 20 или дори по-малко души за неделна литургия. През последните 50 години церемониите за кръщение и християнски бракове са намалели приблизително наполовина.

Не е съвсем ясно дали това е правилният пряк път към преодоляването на пропастта между хората и църквата. Съвсем сигурно е обаче, че целта на проповедите и богослуженията е да вълнуват хората, да им вдъхват вяра и кураж в трудни времена, а не да бъдат скучни и поучително-критични и да ги отблъскват. Църквата трябва да се обърне повече към хората, да се вслуша в техните нужди и да загърби закостенелите практики. Нейна задача е да се бори срещу крайните възгледи и да обединява в различията.

 

5 книги за Исус, които да ни вдъхновят на Възкресение