Общество

Да, политиката е женска работа

3 жени, една кауза

Да, политиката е женска работа

Предстоящите избори 2 в 1 на 14 ноември донесоха големи изненади за избирателите – някои добри, други – не толкова. рапърът Ицо Хазарта и олигархът Делян Пеевски се кандидатираха за народни представители, съдията Лозан Панов и поп-фолк певицата Луна се кандидатираха за президентския пост. Пъстрата мозайка от кандидатури (къде – абсурдни, къде – вълнуващи), донесоха важна промяна в политическия климат у нас – тримата най-сериозни претенденти за президентското кресло са придружени от кандидати за вицепрезиденти, които са феминистки.

Илияна Йотова, която заема позицията и в момента, отново формира президентска двойка с Румен Радев, полк. Невяна Митева е в тандем с проф. Анастас Герджиков, а Мария Касимова-Моасе e в компанията на Лозан Панов. Независимо от политическите си различия, и трите се застъпват за мястото на жените в политическия живот на страната.

„Като феминистка и активистка за правата на жените и равнопоставеността на половете, бих искала да кажа, че за първи път имаме и три кандитатки за Вицепрезидент, чиято биография е свързана с моята кауза“, пише Надежда Дерменджиева, изпълнителен директор на „Български фонд за жените“. „Разбира се, много съжалявам, че и трите не са кандидатки за Президент“, допълва тя във фейсбук профила си.

„Не искам да коментирам и коя от кого е подкрепяна, но е много важно, че и трите говорят за каузата си, говорят за правата на жените и изобщо, за човешки права. Защото е ключово, направо фундаментално, и спешно отново да нормализираме разговора по тази тема в България. От Български фонд за жените сме работили и с трите - и с Илияна Йотова, и с полк. Невяна Митева и с Мария Касимова-Моасе, и мога да кажа, че най-хубавото е, че те са напълно искрени в посланията си. Честно казано, желая успех и на трите“, споделя още Дерменджиева.

Илияна Йотова заяви амбицията си да работи активно за правата на жените още по време на предишните президентски избори. Преди това тя беше евродепутат и дори инициира конференция на тема „Немият вик на насилието“ с фокус насилието над жени. В нея участваха на представители на неправителствения сектор, държавните институции и местната власт.  

Снимка: Президенство на Република България

„За наш срам България е сред страните, които още не са ратифицирали Истанбулската конвенция. Имала съм разговори на различно ниво, включително с министри, които твърдят, че България все още не е в състояние да я подпише и да я спазва. Не можело да отговорим на всички изисквания, а част от тях имат и финансово отражение”, коментира Илияна Йотова на среща с Български фонд за жените по време на среща през 2016 г.

Тя продължи да настоява за ратифицирането на документа и когато вече зае поста на вицепрезидент – през 2018 разкритикува остро правителството заради отхвърлянето на конвенцията, макар това да се случи главно заради отпора на БСП – партията, която подкрепи нейната кандидатура и тази на Радев за „Дондуков“ 2. Не пропускаше да говори за Истанбулската конвенция в телевизионните си изяви и дори в някои от тях сподели, че би искала у нас да се създаде министерство за равнопоставеността на половете, каквото има в Германия.

Равнопоставеността е основна ценност и за полк. Невяна Митева...

 

Продължава на следващата страница


Тя е републикански шампион по плуване с най-доброто време и до днес на 200 метра бътерфлай и финалист на олимпиадата в Сеул от 1988 г. През 1989 г. постъпва в армията и е сред малкото жени в тази традиционно мъжка сфера. През 2005 г. става първата жена, завършила специалност "Организация и управление на оперативно-тактическите формирования от Военновъздушните сили" във Военната академия "Г.С. Раковски". Заема поста председател на Комитета на НАТО по равнопоставеността от 2013 до 2017 г., като активно работи в защита правата на жените. Тя е и председател на Сдружението на жените военнослужещи

Снимка: Пресцентър Министерство на отбраната

В рамките на миналогодишната дискусия 20 години – жените, мирът и сигурността" в парламента, организирана от Цвета Караянчева, полк. Митева открито говореше за случаите на дискриминация от високопоставени военни лица спрямо жените в армията, кандидатстващи за по-висок пост. Тогава стана ясно и че Министерството на отбраната е загубило няколко дела пред Комисията за защита от дискриминацията.

Журналистката и писателкаМария Касимова-Моасе също е сред феминистките у нас, които гордо заявяват позицията си. Говори открито за насилието над жени, тъй като тя самата е имала такъв период в живота си, затова също се застъпва за ратифицирането на Истанбулската конвенция. Посвещава десетки текстове на домашното насилие в опит да помогне на жените да разпознават нездравословното поведение на партньорите си възможно най-рано. И да им напомни, че могат и заслужават повече.

Снимка: Архив

„Не оценяваме като тормоз даже и шамара, камо ли психическия тормоз. Все намираме оправдания за насилието, защото не спираме да се притесняваме какво ще кажат хората. А те, хората, винаги казват неща, които нямат нищо общо с реалността. А и какво значение има какво казват хората, ако една жена страда, ако няма какво да направи и къде да отиде, ако не среща никаква съпричастност и помощ“, заяви журналистиката в интервю пред „Момичетата от града“. Тя прави съвместен проект и с "Асоциация Анимус“, посветен именно на домашното насилие.

Независимо коя от трите дами заеме поста на вицепрезидент, ще е добра новина за българските жени. Защото Илияна Йотова, полк. Невяна Митева и Мария Касимова-Моасе доказват, че политиката не е само мъжка работа, както и че феминизмът не е мръсна дума.

 

 Мария Касимова-Моасе: Насилието е като смъртта – няма лек, но трябва да свикнеш да живееш със загубата