Общество

Да помогнем на повече мъже този път да посегнат към телефон, а не към жените си!

Време е за първата гореща телефонна линия за работа с мъже-насилници

Да помогнем на повече мъже този път да посегнат към телефон, а не към жените си!

Стастиката сочи, че най-малко една от четири жени в България е била подложена на вербално или физическо насилие у дома. Психолози алармират, че по време и след карантината заради пандемията от COVID-19 ситуацията е наистина много сериозна. Ние, Момичетата, не спираме да подкрепяме каузи, които се борят срещу домашното насилие. Този път ще ви запознаем с такава, която се изправя смело срещу агресорите. Мъжете-насилници, също като жертвите си, се нуждаят от помощ. Защото агресията срещу любими хора не е само грубост, това е зависимост, това е болест, която трябва да бъде преборена

Настоящата кампания има за цел да създаде първата в България гореща телефонна линия за работа с мъже, упражняващи домашно насилие. Линията ще бъде конфиденциална и ще бъде обслужвана от специалисти, които ще предоставят специализирана психологическа помощ с цел разпознаване и осъзнаване на проблема с агресивното поведение и ситуациите, които го мотивират. Чрез работата със специалисти ще се търсят механизми за управляване на емоциите, както и за търсене и намиране на нови, различни начини на общуване. Консултантите ще насочват потърсилите помощ към специализирана работа с психолог в рамките на програмите на Алианса за защита от насилие, основано на пола.

В България са реализирани редица кампании, посветени на проблема, но нито една от тях не е насочена към насилниците. Целта на съвместната инициатива на Български хелзинкски комитет, Алианс за защита от насилие основано на пола и Рекламна агенция McCann Sofia е да се помогне и на тези, които бият, заплашват, тормозят физически и психически. Защото, както казват организаторите, "в сянката на стремежа да помогнем на пострадалите остава истинската слабост на насилниците".

Възприятието, че жените са "слабият пол", оправдава и стимулира поведението на агресорите. Свикнали сме да считаме, че жените-жертви се нуждаят от помощ, че само те са поставени в зависимост, че те са физически уязвимата страна в конфликта. Обаче в повечето случаи агресивното поведение на мъжете е резултат от преживявания в детството и емоционални травми, пренебрегвани с години. Често самите насилници са жертви на насилие, имат тежки психологически травми, живеят в стрес, депресия и се чувстват недооценени. Те се "изразяват" чрез шамари, ритници и грубости, чрез заплахи и безобразно поведение. И също отчаяно се нуждаят от помощ ...

Кампанията ще освети домашното насилие като проява на слабост. Ще постави насилниците в ролята на слабите, податливите, жертвите, и ще насочи фокуса на дебата там, където той може да предотврати насилието, а не само да лекува нанесените рани.

Стартирането на един различен разговор за домашното насилие в обществото и промяна на възприятията за жертва. Защото, както е видимо, най-често насилниците имат нужда да потвърждават образа си на силни и доминиращи. Проявите на насилие обаче в действителност са признак на слабост и емоционална незрялост, търсене на потвърждение за собствените сила и власт, в които насилникът се съмнява.

Домашното насилие не е "семеен въпрос". То засяга всички ни. Заедно можем да помогнем на повече мъже този път да посегнат към телефона. Ако искате да подкрепите инициативата, можете да го направите тук.

 

Мария Касимова-Моасе: Насилието е като смъртта – няма лек, но трябва да свикнеш да живееш със загубата