Общество

Да защитим Камчийски пясъци!

Скандалните заменки от преди година дават своя ефект днес

Да защитим Камчийски пясъци!

Снимка: Александър Иванов

Гордеем се с плажовете си, политиците също ги използват при рекламирането на нашата страна, но още не сме си научили урока по туризъм, нито пък сме се преборили с корупцията. Поради това периодично се налага да защитаваме от нелепи строежи и мъгляви схеми морските си перли. Правим това с подписки, петиции и протести. Понякога успяваме, друг път, за съжаление – не.

Сега битката е за Камчийски пясъци. 

Министерството на околната среда и водите премахна изричната забрана за застрояване на най-големия комплекс дюни в България. След като стана ясно, че това се е случило със скандална подмяна на документ, публикуван за обществено обсъждане, министър Емил Димитров обеща проверка и отмяна на заповедта. Минаха две седмици, в които не се случи нищо. Повдига се въпросът дали целта не е обществото да забрави... Затова се организира протест преди заседанието на Министерски съвет на 10 февруари (сряда) от 8:30 ч.

Настоява се заповедта за обявяване на защитена зона Камчия да бъде коригирана и забраните за застрояване да бъдат включени отново.

Тази забрана е временно решение, затова се настоява и за постоянна мярка. Такава е връщането на статута на дюни и гори на заменените имоти и разваляне на скандалните заменки, извършени от правителствата на Симеон Сакскобургготски и Сергей Станишев. За почти 11 години управление Бойко Борисов не е направил нищо по въпроса.

Според Коалиция "За да остане природа в България" и инициативата "Зелени закони", що се отнася до Камчийски пясъци, заменките трябва да се развалят на основание, че морският бряг и дюните са изключителна държавна собственост.

"Нека заменителите да получат обратно евтините си гори от Западна и Централна България, а Камчийски пясъци отново да стане държавна", призовават екоактивистите. 

Според тях България трябва да изпълни решението на Европейската комисия и да възстанови изцяло незаконната държавна помощ, раздадена като заменки. Предприетите стъпки са далеч от желаното и резултатите са плачевни.

От 132 имота, при Борисов са върнати само четири, а възстановената сума е едва 82 хил. лева – по-малко от цената на апартамент.

Заменителите са ощетили държавата с над един милиард евро и са заграбили едни от най-красивите кътчета по морето и в планините.

Организаторите на протеста напомнят, че казусът с Камчийски пясъци е един от многото проекти за строителство на черноморското крайбрежие, за които след серия от протести в над 15 града през юли 2020 г., партия ГЕРБ обяви, че ще въведе мораториум. Затова и исканията на протеста засягат презастрояването на морския бряг изобщо и включват и искане обещанието за мораториум да бъде изпълнено, както и да се спрат скандалните строежи от миналата година край Алепу и Синеморец.

Ето точната формулировка на всички искания:

• Забрана на застрояването в района на Камчийски пясъци. Промяна на заповедта на министъра на околната среда и водите за обявяване на защитена зона Камчия, с включване на отпадналите конкретни забрани за строителство.

• Правителството да отмени заменките в района на Камчийски пясъци, да възстанови статута на имотите като публична държавна собственост.

• Министърът на регионалното развитие и благоустройството да промени предназначението на урбанизирани терени на горски и земеделски фонд;

• Същият да актува крайбрежната ивица, дюните и всички други противоконституционно заменени терени като изключителна държавна собственост и да стартира процедура по тяхното отчуждаване на цените, на които са оценени при направените замени;

• В Кадастъра да се създаде единна и актуална карта, отразяваща всички дюни по българското Черноморие;

• Да бъдат запазени незастроените места по българското Черноморие чрез въвеждане на зони със специална устройствена защита и забрана на строителство в тях.

Участниците в протеста ще спазват всички противоепидемични мерки, валидни към датата на провеждането му.

 

На цинизма в Полша жените отговарят с протести