Светът отбелязва „Часът на Земята” днес. Милиони хора днес ще загасят светлините в домовете си от 20.30 до 21.30 ч., за да изразят съпричастността си с каузата, посветена на опазването на нашия общ дом – планетата Земя. С изгасени светлини за час и зелени сърца на светофарите отбелязваме инициативата и у нас.
Това е най-голямата инициатива на Световния фонд за дивата природа - World Wide Fund for Nature (WWF), като целта на кампанията е да ни напомни, че използваме ресурси, които можем да спестим, за да опазим природата чиста. Тя поставя фокус върху опазването на природа – основният ни съюзник срещу климатичната криза.
По традиция в последната събота на март от 20:30 ч. до 21:30 ч. ще бъдат изгасени или приглушени светлините в домовете на хората и обществени сгради по целия свят. Това е символичен акт за подкрепата на природата, в който даваме за 60 минути почивка на нашия общ дом – Земята.
Международната кампания „Часът на Земята" за пръв път се провежда на 31 март 2007 г. Тогава от 19:30 ч. до 20:30 ч. местно време в Сидни, Австралия, жителите на града са приканени да загасят осветлението си за един час като символичен знак, че е време за сериозни действия срещу промените в климата и за по-устойчив начин на живот. Над 2 млн. души и 2100 компании се включват в първата кампания.
През 2018 г. кампанията е най-мащабната, когато към нея се присъединяват над 188 страни. Събитието по традиция започва от островите Фиджи, Нова Зеландия и Австралия, следвайки на запад залязващото слънце.
За първи път България отбелязва „Часът на Земята" на 29 март 2008 г., когато за пет минути - от 20:00 ч. до 20:05 ч., е изключено уличното осветление и осветлението на част от сградите в София. Официално страната ни се включва в глобалната кампания през 2009 г.