Общество

Децата на Газа разказват

Живот по време на бомбардировки

Децата на Газа разказват

Снимка: NurPhoto/Getty Images

Напрежението между Израел и палестинците се поднови след като израелските военновъздушни сили потвърдиха, че са нанесли въздушни удари по позиции на ислямистката организация "Хамас" в Газа. Причина за ударите са балони, които се възпламеняват. Те са били пуснати от ивицата Газа и са причинили пожари в южната част на Израел.

Нападението от страна на Израел идва след седмици на затишие, последвали 11-дневния конфликт през май. Съобщение от израелското ВВС сочи, че те са готови за "всякакви сценарии" и това включва подновяване на сраженията. Поразени са военни цели в градовете Хан Юнис и Газа.

Ударите са продължили не повече от 10 минути, няма информация за жертви.

Въздушните атаки идват и на фона на демонстрацията на израелски националисти в Източен Ерусалим –първото по-сериозно изпитание за новото коалиционно правителство, ръководено от националиста Нафтали Бенет. В резултат най-малко 30 палестинци бяха ранени, а 17 – арестувани. Шествието и сблъсъците се случиха на същото място, от което започна и предишния конфликт – около Дамаската порта и джамията "Ал Акса".

И докато светът е насочил вниманието си към размирните зони в тревожно очакване военните действия да се подновят, остава въпросът за живота на цивилното население. Газа и в израелските градове, засегнати от насилието през май, се възстановяват и се опитват да се върнат към нормалния си ритъм на живот. Но изцелението на жертвите – и от двете страни – ще отнеме повече време. Повечето бяха на палестинска територия, а много от тях – изключително млади.

Три деца от войната

"Евронюз" ни представя историите на три невинни деца, чието детство вече е белязано от военен конфликт.

Дана Севайл е на 11 години и живее в Бейт Ханун, северно от ивицата Газа. Тя разказва за своите преживявания по време на бомбардировките: "Бяхме в дома ни и чух взривове наоколо, близо до фермата и джамията Омар."

"Стъклата се чупеха и къщите падаха върху хора."

"Изгубихме надежда. Някои хора започнаха да бягат, а фелдшерите ни казаха да отиваме в болницата."

Амал е на 12 години и е от същия град. Тя каза, че се е готвила за тържества, но те не са се случили.

"Подготвих дрехите си, играчките и всичките си неща за Байрам. Но в деня на Байрам не можех да ги нося или да напусна дома си, за да празнувам. Не можехме да се забавляваме или да се наслаждаваме на Байрам, имаше само звук от експлозии и ние не се чувствахме в безопасност."

С развитието на конфликта някои деца са потърсили убежище при роднини. Като Марам Абу Ода, който е на 11 години и живее в лагера на плажа, западно от град Газа.

"По време на войната баща ми изпрати мен и брат ми в дома на чичо ни. Бях много уплашен там. За мен това не е същото, както да към съм с баща си и майка си. Те биха могли да ме накарат да се чувствам в безопасност."

"Ако тази къща беше бомбардирана, поне някои членове на семейството щяха оцелеят."

"Родителите ни смятаха, че оцелелите биха могли пък помогнат на други хора", обяснява малкият Марам, на когото се е наложило преждевременно да порасне.

Експертите се опасяват от дългосрочните ефекти върху младите заради продължителното излагане на такова екстремно насилие, пише "Евронюз".

"Ако вие, за едва седем години живот, вече сте преживели четири войни, то е трудно да не чувствате, че в бъдеще единственото, което трябва да очаквате, е да се случи поредната война. И нещо, което да ви нарани или да нарани родителите ви и хората около вас", каза д-р Хуан Парис, психиатър от "Лекари без граници" и подчертава, че тази нагласа със сигурност влияе пагубно на възможността най-малките да се развиват по положителен начин.

Повече от 200 палестинци загинаха в 11-дневния конфликт, включително поне 63 деца. От израелска страна живота си загубиха 10 души, сред които две деца. 

 

След примирието: лица и пейзажи от Газа