Общество

Деца и родители на интернет терена

В Интернет децата ни са в свои води, но имаме ли ние знанията да ги предпазим?

Деца и родители на интернет терена
Наричат ги "поколението Y" или "поколението на Милениума". За днешните деца и тийнейджъри дигиталната среда е естественото им местообитание. Родителите от своя страна често са като риби на сухо. Дигиталният свят е свят на невъобразима свобода. На всеки две секунди в Интернет се ражда нов уебсайт и за пръв път в историята има място и ситуация, в която ролите родител-дете са разменени. Интернет позволява достъп на всеки до всичко, а родителите често се затрудняват дори да осмислят какво озачава това и не могат да упражняват контрол (или упражняват контрапродуктивен, хиперпротективен контрол), да поставят граници или да насочват децата си.
 
Къде е златното сечение, в което, като родители, можем да упражняваме функцията си в дигиталната ера с необходимата ни за родители власт, но и с пълното разбиране, че децата ни винаги ще са по-напред и никога не бихме могли да ги настигнем. Те са дигитално-нативни, но ние имаме жизнения опит и не малко ресурси да упражняваме адекветен контрол и да овладеем ситуацията. 
 

В България каузата на безопасния Интеренет е обект на работата на Българския център за безопасен Интернет (SafeNet). Една съвременна, фокусирана организация, която цели да повишава родителската информираност за опасностите, на които са изложени децата при ползването на информационни и комуникационни технологии и да посочва конкретни възможни мерки за предотвратяването на рисковете, и в същото време да повишава дигиталната грамотност в обществото. [[more]]В интерактивна форма, на адреса на уебсайта им, можете да откриете море от полезно и адекватно съдържание – наръчници, публикации, презентации, планове за уроци, резултати от проведени изследвания, кампании, обучения, инициативи, открит телефон за директна връзка с консултант, чат-модул и т.н.

Последната кампания на организацията е "Наръчник на видовете онлайн тормоз". Тя е подходящ начин, да тръгнете по пътя на собственото си информиране и осмисляне на родителската си отговорност.

Кампанията е структурирана в симпатично-илюстрирана кратка форма, запознаваща родителите с видовете онлайн тормоз и рисковете, на които би могло да е подложено вашето дете. Успоредно, можете да участвате в попълването на анонимен въпросник. В края на модула е публикуван и "Речник на социалните мрежи за родители", където можете да се запознаете с различни социални мрежи, като Фейсбук, но и много по-нови и привлекателни за децата и тинейджърите платформи, като Snapchat и Tinder, например, както и с възможност за незабавна реакция в случай, че детето ви е изложено реално на някой от тези рискове или за подаване на сигнал за незаконно съдържание.

Започнете днес и вземете контрола в свои ръце!