Общество

Децата вече не са същите

В новия 15 септември, учениците се върнаха към присъствено обучение, но със страх, апатия и разделение

Децата вече не са същите

Снимка: GettyImages

С вълненията на първия учебен ден точно като на 15 септември – днес, на Никулден, повечето ученици отново прегърнаха своите приятели в клас. Присъственото обучение беше възстановено, след като бяха осигурени безплатни тестове за всички и тестването ще се прави само веднъж седмично. 

Разбира се, това не протича без драми. Чисто по български ние обичаме да ни е интересно, вълнуващо и ако трябва да има проблем, без да има да има – ще го създадем!

Ами вече го създадохме.

Децата от 3 години са на полусъединител и ту тръгват, ту спират, ту са на училище, ту не съвсем, ту са виновни, че разпространяват заразата, ту тестовете показват нищожни положителни резултати. И децата вече не са същите. Да, радват се по детски, че виждат другарчето си, някои са щастливи да видят учителите, а най-щастливи като че ли са родителите, че цялата домашна имитация на образование е на път да свърши. А дали?

Объркани и изплашени, някои деца прекрачиха училищния праг в неизвестност. 

„Моето дете стана изключително рано и цяла сутрин беше в паника, дали тестът няма да бъде положителен. Буквално само за това говореше и ме питаше дали е възможно! Като стигна до училище каза..,, Дано, тестът ми не е положителен!“

Това пише една майка във Фейсбук група за първите си впечатления след близо 2-месечното дистанционно обучение на своето дете. И съм сигурна, че няма родител, който да не изпраща детето си със същите мисли. Преди години се смущавахме, ако намерят въшки в косицата на наследника. Сега се смущаваме какво ще намерят в нослето му. А най-важният въпрос всъщност е: „Какво ще намерим в главите им?“.

В условията на пандемия се опитваме да предпазим децата от вирус убиец, но нито една власт или министър и нито един лекар не намери за необходимо да говори с тон на подкрепа към най-крехките.

Не се намериха учебни помагала да обяснят на децата как да реагират в критична ситуация, на кого да разчитат, кого да потърсят. И страховете са всички тези въпроси, които не намират отговор на „литературния въпрос“, нито ги има в учебниците по химия. Усещането, че си защитен в обществото, идва от обществото, а ние гласуваме в онлайн анкети дали сме съгласни детето да бъде тествано, за да се върне към присъствено обучение. Молим се дано да се съберат 50 % желаещи родители, макар да виждаме, че големите вече не искат да бъдат в клас. И не, не защото ги караме да бъдат с маски в час или ги подлагаме на разделението „Сертификатът ми е по-силен от сертификата ти“...

Еми, честито на учениците. Към светли бъднини вървим с вяра, че те ще бъдат по-мъдри от министрите и родителите и ще имат повече смелост да обсъждат различията. В някои училища има часове по публични дебати! Изключително ценно умение за бъдещите ни граждани, но засега те все още се изправят пред въпроса: дали няма тестът ми да бъде положителен? 

А иначе министърът на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров призова да отпадне прага от 50%, за да се върнат всички ученици в клас. Пред Нова ТВ той обясни, че за да стане това, е нужно одобрението на министъра на образованието акад. Николай Денков. В момента е необходимо 50% от родителите от един клас да дадат съгласието си децата да бъдат тествани. В противен случай – цялата паралелка остава онлайн. 

 

Пробив в системата: Испанската гимназия се връща към присъствено обучение