Общество

Демокрация ли? Оказва се, че жените предпочитат "силна ръка"

Какво ни отне демокрацията и какво така и никога не ни даде

Демокрация ли? Оказва се, че жените предпочитат "силна ръка"

"Демокрацията ни отне много", беше казала веднъж Корнелия Нинова и с това даде старт на многобройни шеги. Сега пък става ясно, че след 30 години преход едва 35% от българите казват, че предпочитаната от тях форма на държавно управление е "либерална демокрация с редовни избори и многопартийна система".

Цели 45 на сто от населението предпочитат "силен и решителен лидер, който да не бъде възпрепятстван от парламент или избори".

Това е една малка част от данните в доклад на Центъра за изследване на демокрация (ЦИД), озаглавен "Демокрацията в България – все още крехка след три десетилетия преход". Любопитно, но и притеснително е разбиването на данните по пол. От него става ясно, че жените са по-склонни да харесват авторитаризма.

Делът на мъжете и жените сред тези 35 на сто от българите, които предпочитат силен лидер, е приблизително еднакъв (съответно 46% и 44%).

"Що се отнася до либералната демокрация обаче, между анкетираните мъже и жени има 10-процентна разлика, като 41% от мъжете и само 31% от жените подкрепят демократично устройство на държавата."

Дали тези данни имат някаква връзка с челните места, които заемаме в класациите за домашно насилие – можем само да гадаем. На нас, българските жени, демокрацията няма как да ни отнеме нещо, което изобщо не сме получавали. А именно – усещането, че свободната ни воля е важна и именно тя е движещата сила в живота ни, а не волята на мъжа.

Може би затова, водени от нещо като политически стокхолмски синдром, ние предпочитаме да ни управлява някой с "твърда ръка", вместо сами да участваме в управлението на страната си, пък било то и само чрез упражняване на правото ни на глас. Нещо, което определено не сме получили наготово като пол.

Иначе, ако се върнем на изследването, интересно е също, че най-продемократични са гражданите от възрастовата група 45 – 54 години, при останалите възрастови групи по-голямата част от хората поддържат автократичния модел.

"Изненадващ и тревожен е фактът, че по-младите поколения, между 25 – 34 и 35 – 44 години, като цяло изразяват по-силна склонност към авторитарното управление, отколкото към либерално-демократичната система", констатират анализаторите. 

По-образованите са по-демократично настроени, в сравнение с хората с по-ниска степен на образование. България се оказва единствената от всички изследвани страни от Централна и Източна Европа, в която силният водач се предпочита пред демократичната смяна на властта. Най-силно този резултат контрастира с положението в Унгария, където едва 12% от анкетираните подкрепят авторитарното управление.

Това може да отразява възприятията и равнищата на подкрепа за настоящите правителства в съответните държави, но би могло и да е резултат от исторически наследени нагласи.  

 

Александрина Пендачанска: Изборите са по-важни