Общество

Децата в Шотландия ще се радват на открито обучение

Децата в Шотландия ще се радват на открито обучение

Местните власти в Шотландия вече проучват възможностите за плавно връщане към предишния начин на живот. Една от предвидените мерки за това е свързана с децата, които скоро ще могат да слеят игрите с образованието и социалната дистанция. Съчетаването на тези три неща може да бъде осигурено посредством обучението на открито. 

"В Шотландия имаме богатство от открити и полуоткрити места за детска грижа. Този модел ни помага изключително много особено когато трябва да спазваме социална и физическа дистанция, за да минимализираме предаването на заразата от децата на възрастните. Докато някои от нашите специалисти са вече приспособени към дългите часове работа с деца на открито, то други институции разработват планове как децата да прекарват времето си в паркове и градини.", е коментарът на министъра по въпросите на младежта Марее Тод. 

Шотландия вече има опит с провеждането на занимания на открито, още преди епидемията да бъде факт. Заради това обществени организации ще проведат дискусии с правителството с цел да бъде отпуснато двукратно увеличение на средствата за детски грижи през тази година. 

Интересен факт е, че още в зората на кризата редица съоръжения на открито се превърнаха в събирателни центрове за децата на работниците от първа линия в борбата със заразата. Зоуи Силс, ръководител на зелено училище, споделя пред Гардиън, че за децата не е необходимо изобилие от играчки, стига да имат около себе си естественото обкръжение на природата. Именно там количеството на заразени повърхности е в пъти по-малко, по думите на Силс. 

Откритите училища за най-малките започват с получаване на пастели, лепило, блокчета и четки, а останалата част от дневната програма зависи от детското въображение. По този начин се стимулират креативността и абстрактното мислене. А вглъбяването в индивидуални занимания при наличието на обширна територия значително намалява риска от прихващане на заразата. Немалко експерти изразяват мнението, че коронавирусът е неустойчив във външна среда. Особено при топло пролетно време.   

Според повечето преподаватели на открито обаче не е никак лека задача да бъдат проведени занимания в ествествена среда. За това се изисква специална квалификация и поради тази причина прилагането на метода все още не е възможно за всички училища. Най-голямото предизвикателство пред учителите е осигуряването на големи количества качествена храна за децата. И все пак виждат всеобщите ползи от този метод на обучение. От една страна децата ще изразходват своята енергия сред природата, а от друга - ще развият своето въображение дори в ситуацията на криза.

 

В Амстердам намериха решение за вечеря навън по време на пандемия