Общество

Дишането невъзможно! Това шега ли е...

Мръсен въздух, мъгла и 3 до 4 пъти завишаване на нормите за ФПЧ

За Бога, братя, не... дишайте!

Помните ли този ироничен призив от преди 2 години? Е, сега е повече от актуален. След месеци, в които уж носихме маски, но някак насила, сега всички търсим ефикасна защита. Този път не срещу Covid-19, а... срещу въздуха, който дишаме! Ако този коктейл в момента едва ли може да се нарече точно въздух.

Според данните на гражданската система за измерване на въздуха airbg почти в цяла София има замърсяване, като на места концентрацията на фини прахови частици е 3 до 4 пъти над нормата.

От Общината извършват проверки на големите строителни обекти и следят за горене на отпадъци на открито. Буферните паркинги са безплатни днес, за да се стимулират хората да слязат от колите си поне за малко, но нека сме реалисти – това е прах в очите. И фини прахови частици в белите дробове.

Къде дишането е най-невъзможно?

По райони, най-мръсен въздух тази сутрин е отчетен в кварталите Павлово, Хиподрума, Люлин, Надежда, Модерно предградие, Западен парк, Захарна фабрика, Красна поляна, Орландовци, Овча купел, Бъкстон, Хладилника, Манастирски ливади, Дианабад, Яворов, Младост, Горубляне. Май изредихме целия град? 

Ако имате късмета да живеете в Панчарево, например, не ходете на гости или по работа в тези квартали. Но това не е решение на проблема.

С данните от днес София се нарежда на 15-о място в света по мръсен въздух днес. На първо място по замърсяване е Делхи в Индия, следват градове в Пакистан, Афганистан и още няколко града в Индия, които са на първите челни места по мръсен въздух. Краков в Полша държи шестото място, а Милано в Италия- деветото.

С най-чист въздух днес са Скопие в Северна Македония, Сидни в Австралия и Ташкент в Узбекистан.

Проблемът с мръсния въздух не е само в София, а и в още няколко общини като Перник, Благоевград, Бургас, Варна, Плевен. България не може да душа. Буквално.

Най-опасен е въздухът на местата, отбелязани с лилаво, следват червените и оранжевите. 

Какво знаем за ФПЧ?

Фините прахови частици са фини, именно защото не могат да бъдат забелязани с просто око. По този начин единственото, което ни остава, е да се доверим за тяхната същност на науката и проведените изследвания.

Много често, обаче, ние виждаме с просто око така наречения смог, който се образува именно от фини прахови частици, димни прахови частици и серен диоксид. Самото наименование подсказва, че фините прахови частици са съставени от твърди частици, малки водни капчици и допълнително адсорбирани на повърхността им други химически субстанции (органични съединения, метали, алергени под формата на фрагменти от полени, плесени, спори).

Здравните ефекти, зависят от размерите, от химическия състав и от участъка на дихателната система, до който достигат. 

Частиците над 10 микрона в диаметър, достигат само до горните отдели на дихателната система, където се задържат и елиминират от ресничестия епител.  

По-фините частици (под 10 микрона в диаметър) достигат до по-ниските отдели на дихателната система, като водят до увреждане на тъканите в белия дроб. Деца, възрастни и хора с хронични белодробни заболявания, грип или астма са най-уязвими към високи стойности на ФПЧ.

Очаквайте специалната ни селекция от билки и техники, които спомагат за прочистване на белите дробове! До тогава - носете маски срещу фини прахови части и... не проветрявайте домовете си.