Общество

Discovery Channel пуска филм за 70-годишнината от освобождението на Аушвиц

Документалната лента “Един ден в Аушвиц” е посветена на 70-годишнината от освобождението на Аушвиц от Съветската армия и разкрива спомените на жена, оцеляла и надживяла най-трагичния период в съвременната история на човечеството.

Discovery Channel пуска филм за 70-годишнината от освобождението на Аушвиц

Международният възпоменателен ден за Холокоста (27 януари) ще бъде отбелязан от Discovery Channel в неделя, 25 януари, от 20 ч. със специален филм на телевизията. “Един ден в Аушвиц” е посветен на 70-годишнината от освобождението на Аушвиц от Съветската армия и разкрива спомените на жена, оцеляла и надживяла най-трагичния период в съвременната история на човечеството.

Едночасовият документален филм проследява мъчителното завръщане на Кити Харт-Моксън, една от оцелелите от хитлеристкия концентрационен лагер в Аушвиц цели 70 години след освобождаването й. Продукцията е създадена съвместно с Института по визуална история и образование към Университета в Южна Калифорния, основан през 1994 г. от Стивън Спилбърг непосредствено след заснемането на филма му “Списъкът на Шиндлер”, посветен на подобна тема.[[more]]“Един ден в Аушвиц” е своеобразна почит към 70-годишнината от освобождението на концлагера “Аушвиц-Биркенау”, познат още и като “Освиенцим-Бжежинка”, по полските имена на двете села в Южна Полша, където е бил разположен. Кити е едва на 16 години, когато тя и майка й са отведени в нацисткия концентрационен лагер. Двете оцеляват по чудо две години на място, където средната продължителност на живот е 3 месеца заради глада, липсата на вода, тежката работа и болестите. Днес 89-годишната Харт-Моксън потегля на едно емоционално пътуване обратно към Аушвиц, където някога се е борила за живота си. По време на това завръщане тя е в компанията на ученичките Наталия и Лидия, които са на същата възраст, на която е била Кити, когато е отведена в лагера на смъртта.

“Аушвиц” е комплекс от концентрационни лагери, създаден от хитлеристките окупатори през 1941 г. Активен е до окончателното си затваряне през 1944 г. В “Аушвиц-Бикернау” са били депортирани над 1,3 милиона души от цяла Европа, като 1 милион от тях са били от еврейски произход.