Общество

Дискриминират родителите, осиновили дете

От години родители, осиновили дете, алармират, че са дискриминирани по отношение на адекватен отпуск по майчинство.

Дискриминират родителите, осиновили дете

От години родители, осиновили дете, алармират, че са дискриминирани по отношение на адекватен отпуск по майчинство. Причината е, че те имат право на стандартно майчинство, което обаче не е ефективно при осиновяване, защото у нас то най-често се осъществява около първата година на детето. Така майката не получава право на стандартния високоплатен период, който е именно през първата година от живота на бебето. Доскоро при осиновяване след навършване на две години, родителите нямаха право на никакво майчинство. За щастие, това беше променено и в момента при осиновяване на деца между 2 и 5 г. се ползва една година платено майчинство. Проблемът обаче все още остава нерешен за деца на възраст, по-малка от 2 години. 

За всяко осиновено дете периодът на адаптация в новото семейство е от изключително значение. За малчугана и най-малката промяна е шок и той има нужда от достатъчно време, за да осъзнае, че това са неговите родители и че те няма да го „оставят“. Всяка раздяла с тях осиновеното дете приема като изоставяне и дори тръгването на ясла и детска градина изживява много по-тежко от връстниците си. Затова отпускът по майчинство е изключително важен за родителите-осиновители. Те имат нужда от този период, за да изградят стабилна връзка с детето си.

От Българска асоциация „Осиновени и осиновители“ предлагат създаването на т.нар. целеви отпуск при осиновяване, който да е обвързан не с възрастта на детето, а с неговите специфични нужди в периода на адаптация. Предлага се майката-осиновителка да има право на отпуск за отглеждане на дете при осиновяване: 2 години, считано от датата на влизане на решението в сила, като през първата се изплаща обезщетение 90% от осигурителния доход, а за втората – полагащото се обезщетение за отглеждане на дете от 1 до 2 г. Вторият родител да има право на 15 дни платен отпуск, считано от взимане на детето. [[quote:0]] След подадени жалби Комисия за защита от дискриминация официално призна, че съществува дискриминация по отношение на отпуска за отглеждане на осиновени деца и че „всички осиновители на деца под 2-годишна възраст са поставени в по-неблагоприятно положение“. Заради това от Министерството на труда и социалната политика (МТСП) планират законови промени, така че да се изравнят правата на всички осиновители на деца до 5 г.

По инициатива на родители, осиновили деца, в началото на 2016 г. е създадена и Петиция в подкрепа за целеви отпуск за осиновяване, която можете да подпишете и днес. В нея се казва: „Сега действащото законодателство ни поставя в неравностойно положение и лишава голяма част от осиновителите от възможността да отглеждат нормално децата си, когато те имат най-голяма нужда от нас, а именно в първите дни след осиновяването(…). Положението, в което действащото законодателство ни поставя като родители, ни прави безкрайно ощетени и дискриминирани. Желанието ни е това да се промени и да ни бъде гарантирано правото да отглеждаме спокойно децата си, както и да се стимулират българските граждани да осиновяват и поемат грижата за изоставените деца. Като родители-осиновители съвместният живот с децата ни започва месеци, а в немалко случаи и няколко години след тяхното раждане. Ние обаче също се нуждаем от време, в което да можем пълноценно да полагаме грижи за нашите децата в периода веднага след осиновяването им.

За децата, отглеждани без родителска грижа, в първите месеци и години от живота им е особено важно да създадат здрава и хармонична емоционална връзка с новото си семейство и периодът след осиновяването е от голямо значение в този процес. Децата натрупват дефицити и преодоляването им изисква време. В много случаи е необходима намесата на специалисти – психолози, логопеди, рехабилитатори, както и пълното отдаване на поне един от родителите, за да се подпомогне адаптацията и да се преодолеят липсите. Ето защо за нас е важно да бъде гарантирано правото ни да отглеждаме децата си, както това е предвидено за родителите, отглеждащи биологичните си деца след тяхното раждане. [[more]] В случаите на осиновяване на деца над 5 г. законът не предвижда платено майчинство. Съгласно действащите нормативи децата в такава възраст трябва да посещават предучилищна група или училище, когато са над 7 г. Независимо от задължителната учебна програма, на родителите на тези деца също следва да се предостави възможност за определен период от време да ползват отпуск, за да се грижат за децата си. Промените биха довели до стимулиране на осиновяванията, включително и на деца на възраст над 5 г. Това би гарантирало правата и на децата да бъдат отглеждани в семейна среда, да имат бъдеще и да се развиват нормално под грижата на своите родители.“