Общество

До 38 % по-ниско заплащане за жените в България

До 38 % по-ниско заплащане за жените в България

До 38 % разлика достига заплащането на мъжете и жените във финансовия сектор
Снимка: Pixabay

Разликата между заплащането на мъжете и жените е 15,5 % според данните от декември 2022 г. за средните работни заплати у нас. 2314 лв е заплатата не само в средното, но и във висшето образование, като разликата е от 200-220 лева между мъже и жени в полза на мъжете.

Това обяви Пламен Димитров, председател на КНСБ на националната конференция за Осми март - Международен ден на жената на тема "Равнопоставеност между мъжете и жените и условия на труд - тенденции и предизвикателства". Димитров подчерта, че за съжаление, по-голямата част от жените работят в ниско платените сектори и затова се получава тази разлика в заплащането, която се запазва и на пенсията.

В някои сектори разликата в заплащането между мъже и жени гони 40 %. 

"Разликата в заплащането между мъжете и жените в публичната дейност "За създаване и разпространение на информация" е 33 %. 5300 лв. получава мъжът, а 3600 лв. получава жената в този сектор. Във финансите жените получават по-малко с 38 % от мъжете", обяви президентът на КНСБ. Стигайки до пенсия, 51 на сто от жените пенсионери са изложени на риск от бедност и социално изключване спрямо 37 % при мъжете, поради различията в пенсиите.

Жените у нас са по-засегнати от инфлацията, защото работят на по-ниски средни доходи. Безработицата като цяло намалява и е в граници, които можем да кажем, че са приемливи. При жените у нас безработицата е около 3,7 %, а при мъжете - 4 на сто.

 "Инфлацията е стигнала най-високия си връх през последните 24 години и е много близко до една инфлация, която мислехме, че сме забравили. Помним хиперинфлацията от 1997 г., но след това успокояването ставаше бавно. През 1998 г. инфлацията беше 18,7%, а сега сме малко над 15 % за 2022 г.", каза Пламен Димитров.

Той отбеляза, че цените ще почнат да намаляват, когато имаме дефлация. Затова през 2023 г. и през 2024 г. трябва да продължим да искаме доходите да продължат да се увеличават изпреварващо над тази инфлация.

Ето какво реши Европейският парламент по темата