Общество

Добър ден с добрите новини: 14 април

Ще публикуваме накратко новините, свързани с развитието на пандемията и борбата с нея. Нашите новини обаче ще наблягат на позитивното, на това, което други медии съобщават най-накрая или изобщо не съобщават. Човек може да избира как да започне деня му! Човек може да избира как да гледа на всяка една ситуация. Със страх или с надежда.

Добър ден с добрите новини: 14 април

Снимка: Pexels

Ще публикуваме накратко новините, свързани с развитието на пандемията и борбата с нея. Нашите новини обаче ще наблягат на позитивното, на това, което други медии съобщават най-накрая или изобщо не съобщават. Човек може да избира как да започне деня му! Човек може да избира как да гледа на всяка една ситуация. Със страх или с надежда.

14 април 2020  9:00 ч.

Броят на възстановените от коронавирус по света е 452 178!

Броят на потвърдените случаи в света от началото на епидемията: близо 1 925 553. В момента активните случаи са 1 353 657, като 1 302 498 от тях са с леки симптоми.

В България възстановените от болестта вече са 81, а официално потвърдените случаи са 695.

***

Институтът по здравни измервания и оценка, който се финансира от фондацията на Бил и Мелинда Гейтс, даде оптимистична прогноза за развитието на епидемията от Covid-19 в България. По данните към 10 април, за страната ни се очаква пикът на смъртността да бъде 20 април с 11 смъртни случая.  За нашата страна, ако се запази темпът на развитие на болестта и поведението на населението, очакваният общ брой смъртни случаи е 228. Според прогнозата последният смъртен случай ще бъде регистриран на 18 май, или един месец след пика на заболеваемостта, предвиждана за 18 април, според данните към 10 април.

***

За пореден ден в Италия регистрираха не само по-малко фатални случаи, но и спад на хората, настанени в интензивните отделения. Забавяне се наблюдава и във Франция, а в неделя Германия обяви, че вече са регистрирани по-голям брой оздравели в сравнение с този на активните случаи - 2821 нови заразени при 2700 оздравели за 24 часа - най-малката стойност нови болни тази седмица.

***

Бразилка на 97 години е най-възрастният пациент, преборил Covid-19 в страната си. Когато на 1 април Джина Дал Колето е настанена в болница със симптоми на коронавирус, малцина смятат, че ще оцелее. Преди два дни обаче тя напуска в инвалидна количка болница в Сао Пауло под аплодисментите на лекари и медицински сестри. Преди броени дни 99-годишен британец, ветеран от Втората световна война, също напусна болницата под аплодисментите на медицинския персонал. Здравните служби на Острова съобщават и за още няколко души в напреднала възраст, които са излекувани от заразата.

***

В Бургас стартира инициатива, която подпомага социално слабите хора. Идеята е на Таня Тодорова, а каузата тя заимства от Германия. След като обявява в социалната мрежа за инициативата си, с нея се свързват множество близки, както и непознати дарители. Така в първия ден успяват да напълнят 50 торби с хранителни продукти. На мястото, където са торбите с храна, винаги има някой, който да следи за това някой да не злоупотреби с тях.

Към момента инициативата на Таня и нейните приятели ще обхване само мястото около подлеза на Операта, тъй като нямат възможност да я разпространят на други места в Бургас. Надяват се, че това ще направят други местни жители, които да последват примера им, а призивът им е всеки да дари торбичка с храна на човек в нужда.

***

Продължават даренията на фирми и отделни хора към екипите на болниците, които се грижат за сериозните случаи на Covid-19. През изминалите дни освен сумата от над 260 000 лв. "Пирогов" получи от дарители и един респиратор, лични предпазни средства, цветя (от Асоциацията на производителите на декоративни растения в България), енергийни и безалкохолни напитки, а столичен хотел предостави и няколко стаи за екипите на "Пирогов" - на много от медицинските лица се налага да се изолират от семействата си заради работата си в отделенията за Covid-19.

***

Докато ние, хората, сме в изолация, вече видяхме редица примери как природата се възражда, сякаш оставена най-после да диша. Доказва го и завръщането на застрашен вид морски костенурки по плажовете на Одиша в Индия, които най-после необезпокоявани от тълпите туристи могат да излязат на показ и да се размножават. Този сезон прираста им е значително по-голям от предишните, именно заради липсата на човешко присъствие.