Общество

Добър ден с добрите новини: 4 април

Ще публикуваме накратко новините, свързани с равитието на пандемията и борбата с нея. Нашите новини обаче ще наблягат на позитивното, на това, което други медии съобщават най-накрая или изобщо не съобщават. Човек може да избира как да започне деня му! Човек може да избира как да гледа на всяка една ситуация. Със страх или с надежда.

Добър ден с добрите новини: 4 април

Ще публикуваме накратко новините, свързани с развитието на пандемията и борбата с нея. Нашите новини обаче ще наблягат на позитивното, на това, което други медии съобщават най-накрая или изобщо не съобщават. Човек може да избира как да започне деня му! Човек може да избира как да гледа на всяка една ситуация. Със страх или с надежда.

04 април 2020 - 8:30 ч.

Броят на възстановените от коронавирус по света е 229 157!

Броят на потвърдените случаи в света от началото на епидемията: близо 1 млн. и 118 хиляди. В момента активните случаи са 829 825, като 790 421 от тях са с леки симптоми.

В България възстановените от болестта вече са 34, а официално потвърдените случаи са 498.

***

Стогодишна пациентка в автономната област Астурия се излекува от коронавирус, оповестиха местните власти, цитирани от ТАСС. "Днес сме много щастливи", се казва в съобщението. "От болница е изписана пациентка, която бе диагностицирана с Ковид-19. Става въпрос 100-годишна жена", допълват от там.

Първият случай на заразяване с новия коронавирус в Испания бе регистриран на 31 януари.

***

Учени от университета в Любек са успели да постигнат сериозен пробив в борбата срещу коронавируса. Изследователски екип начело с проф. Ролф Хилгенфелд е успял да разшифрова кода на ключовия ензим, който отговаря за размножаването на коронавируса. „Ако успеем да блокираме главния ензим, ще можем да предотвратим размножаването на вируса“, казва проф. Хилгенфелд. Същевременно обаче ученият отбелязва, че за създаването на препарат на базата на инхибитора ще са необходими няколко години. Преди това учени от Франкфурт направиха пробив и в тестовете, за да се увеличи броя на пробите, които могат да се обработят за един ден.

***

В същото време в Китай разработват роботизирана ръка, способна да осъществява различни процедури - да взема проби от слюнка, да преслушва пациентите. Обикновено докторите лично правят това.  Използвана е същата технология, която се прилага за изработка на луноходи и апарати в космически станции. Роботите са напълно автоматизирани и дори могат сами да се дезинфекцират след дейности. Според агенция "Ройтерс" (в материал от миналата седмица) вече  има два създадени такива робота, като единият е в болница в Ухан, където доктори се обучават да работят с него.