Общество

Доц. Оскар: „Болницата не може да се управлява като селска кръчма!“

Как се управляват публичните средства?

Доц. Оскар: „Болницата не може да се управлява като селска кръчма!“

Снимка: УМБАЛ Александровска

Доц. Оскар е офталмотолог и началник Клиника по очни болести в  Александровска болница в София. Той бе избран за лекар на годината за 2020, а преди два месеца президентът го удостои с орден „За гражданска заслуга“ – първа степен, за заслугите му в развитието на гражданското общество, защитата на правата и свободите на човека и укрепването на демократичните институции в България. Доц. д-р Александър Оскар е подал сигнал до министъра на здравеопазването Стойчо Кацаров за харчене на милиони с еднолични решения в Александровска болница в София. Ето какво разказа той пред Момичетата от града...

Управлението на Александровска болница се осъществява от Съвет на директорите, съставен от трима равнопоставени представители. Доц. Оскар е представител на държавата, а задачата му е да съблюдава интереса на държавата и интереса на болницата. Оказва се обаче, че последните 14 заседания на Съвета на директорите не са се провели, а той е притискан да подпише протоколи за тях.   

„Ролята ми като представител на държавата е да съблюдавам спазването на закона и устава на болницата при нейното управление. През изминалата година заради ситуацията с Covid-19 нямам представа какво се случва в болницата.  Пандемията и напрежението ме караха да съм внимателен. Ходех да говоря с колегите от ръководството, за да питам как да помогна, а и за да ми дадат някаква информация“, разказа доц. Оскар пред "Момичетата от града".

„Чашата преля на 26 април, когато бях призован да подпиша 14 протокола за заседания, които не са се състояли. За всяко заседание се изготвя протокол с няколко въпроса за разглеждане. Всички те се касаеха за решения с огромни суми пари. На 29 декември например беше шокиращо да разбера, че сме се събрали и сме одобрили решение на зам.- директора на болницата за разход в размер на 2 187 000 лв. В този ден аз дори не бях в София...“.

Нередностите съвсем не спират дотук – според протоколите, през март съветът се е събрал и е приел годишния финансов отчет, а доц. Оскар се е запознал с него едва вчера.

„Счита се, че този отчет е одобрен, а аз не бих го одобрил, защото в него пише, че болницата е натрупала 6 млн. задължения и 3 млн. просрочени плащания. Това ме накара да сигнализирам предишния здравен министър, д-р Костадин Ангелов, който започна псевдопроверка. Тя не откри никакви нарушения“. Припомняме, че Ангелов .беше директор на Александровска, преди да стане министър през 2020 г. на мястото на Кирил Ананиев. Миналата седмица доц. Оскар е входирал сигнал и до новия здравен министър Стойчо Кацаров.

„Законът е нарушен по няколко направления. По закон е задължително на всеки 3 месеца да има съвет на директорите, препоръчително е да се състои всеки месец. Отправя се писмена покана поне една седмица по-рано. Второто нарушение е документната измама – има създадени 14 протокола без проведени 14 заседания. Третото сериозно нарушение е, че болницата се управлява без никаква прозрачност и аз, като представител на държавата, нямам никаква информация.“

Отговор на сигнала дойде от ефира на bTV. В предаването „Лице в лице“ директорът на Александровска болница – проф. д-р Борис Богов, отхвърли обвиненията. Той ги определи като „лъжа, хвърлена в публичното пространство и уронва престижа на Александровска болница“ и поясни, че въпросните 70 млн всъщност били активи на здравното заведение.

Задълженията за миналата година до декември 2020 г. за в размер на 41 млн. 678 хил. и 64 стотинки. Задълженията към март тази година са с 1 млн. и 675 хил. помалко. Вероятно доц. Оскар, преглеждайки през рамото на някой от чиновниците, е видял цифрата 70. Това са активите на Александровска болница. Трябва да се прави разлика между задължения и между неправомерно разходвани средства. Няма болнично заведение у нас, което да няма задължения. Това са задължения, които са във връзка с медицински разходи, с дейността на всяка една болница, с иновативни технологии, които Александровска болница е правила“, коментира проф. Богов.

Според доц. Оскар обаче във въпросното интервю доц. Богов е демонстрирал непознаване на закона. "Той твърдеше, че Съветът не се занимава с финансови въпроси, а ние точно това трябва да правим – да съблюдаваме изразходването на средствата и да приемаме годишния финансов отчет. В ефир той призна, че има документна измама. Сам каза, че на едно заседание се пишат по 4 – 5 протокола, вместо по един..."

Затова и лекарят е сезирал и министъра на финансите, а новият здравен министър вече е разпоредил проверка. „В публичното пространство се говори за натиск, който се оказва в монистерството, за да се смачка тази проверка отново.“

Междувременно служители на Александровска започнаха подписка с няколко искания – за незабавна проверка на финансовото състояние на болницата с цел да се установи има ли нарушение в управлението. Те настояват и за промяна в ръководството на болницата, както и за среща с изпълнителния директор и директорския борд от страна на персонала, на която да бъде обяснено „незавидното финансово състояние на болницата“.

"Нека заедно да положим всички усилия да спасим болницата, излекувала милиони пациенти и изградила хиляди медицински специалисти", призовават лекарите.

Продължава на следващата страница... 


Скандалът с управлението на публичните средства в най-старата болница се разрази преди няколко дни. Лидерът на „Изправи се! Мутри Вън!“ Мая Манолова също е сезирала министъра на здравеопазването заради сигнала на доц. Оскар.

„Започнали са проверки дали са били провеждани заседания на Съвета на директорите. Би трябвало да се направи и проверка доколко целесъобразно са изразходвани публични средства. Очаквам да се самосезира и инспекторатът към Министерството на здравеопазването“, коментира Манолова в ефира на БНР.

„Става дума за една от най-големите държавни болници, която изразходва около 45 – 50 млн. лв. годишно. Тя е затънала в дългове, като 15 – 20 млн. лв. дългове са просрочени. Изумително е твърдението на директора на болницата, че няма нужда от заседания и може еднолично да се взимат решения за изразходване на милиони левове. Отговорността е на тези, които управляват болницата“, поясни още Манолова.

За същите злоупотреби съобщи съпредседателят на „Демократична България“ – ген. Атанас Атанасов в ефира на bTV, и заяви, че е необходимо прокуратурата да се заеме със случая.

“Имаме сигнали за злоупотреби с финансови средства в огромни размери. Например, в най-старата болница в България – през последната година в „Александровска“ са се разпоредили с около 70 млн. лв., без решение на Борда на директорите, което си е казус за прокуратурата. Нека Стойчо Кацаров да провери“, коментира съпредседателят на „Демократична България“. Атанасов обясни, че всички сигнали, за които са информирани, ще бъдат предадени на служебния вътрешен министър. По думите му досега не са ги оповестявали, защото нямат довериев прокуратурата и кабинета на „Борисов 3“.

Днес излезе интервю на директора на Александровска, проф. Богов, който нарича случващото се „атака“. „Цялата тази атака, която в началото изглеждаше като преодолим спор и пропадане в комуникацията между нас, вече се превърна в грандиозно говорене и хвърляне на обвинения към мен лично“, заявява той пред „24 часа“.

В петък се е състоял Медицински съвет с всички началници на клиники в болницата, за да бъде изяснена ситуацията в Александровска. „Този традиционен за едно лечебно заведение начин на общуване и за решаване на проблеми беше определен от доц. Оскар като “другарски съд”, коментира проф. Богов. „На Медицинския съвет бях наречен  „предател“ и „троянски кон“, сподели доц. Оскар пред "Момичетата от града".

„Казах им, че болницата не може да се управлява като селска кръчма!“.

 

Новият здравен министър промени стратегията за ваксиниране