Общество

Докога музеите и галериите ще са празни?

Едва когато си дадем сметка, че е в наш интерес музеите да работят пълноценно, ще започне истинската трансформация, която освен държавна субсидия, включва и откриване на повече смисъл в тези ценни културни институции.

Служителите в музеите и галериите протестират днес. Част от тях ще останат затворени през целия ден, а други само за час. След като на 14 февруари започнаха символичен протест, много от културните институции обявиха днес, че преминават към ефективен протест. Причината - ниското финансиране на културните институции, предвидено в бюджета за тази година.

Новината за протеста не ни оставя равнодушни – убедени сме, че те заслужават достойно заплащане. Заплатите на работещите в музеите, галериите и библиотеките висококвалифицирани специалисти - научни сътрудници, уредници, реставратори, художници и библиотекари, са най-ниските от всички категории специалисти с висше образование у нас. Средната заплата в музейната сфера е 832 лв.

Съвсем уместно е обаче да се запитаме защо пред музеите и галериите не се извиват дълги опашки.

Културните институции не съумяват да провокират интереса на хората, тъй като отказват да се адаптират към съвремието и сякаш предпочитат да останат в миналото.

А ползите от музеите могат да бъдат многобройни. Те имат образователна функция, привличат туристи, ангажират се с важни проблеми, насърчават младите таланти в изкуството и науката и ни учат на креативност и здравословна доза критичност във време, в което тя все повече липсва. Музеят е жив организъм, който свидетелства за състоянието на едно добре функциониращо общество, защото ако нямаме прозорец с гледка към настоящето и миналото, няма как да изградим бъдещето си.

Във Факултета по журналистика имах късмета да ми преподава Антон Стайков по дисциплината „Изкуство и медии“, с когото затваряхме учебниците и наистина започвахме да мислим. Лекциите с него бяха вълнуващи, защото ни извеждаше от тъмните и студени аудитории и не потапяше в слънчевия свят на изкуството – обикаляхме музеи и разглеждахме градски забележителности, които виждаме всеки ден, но обикновено имаме навика да подминаваме. Той им вдъхваше живот, правеше ги по-близки до нас, като същевременно скъсяваше разстоянието преподавател-студент. Всеки път разказваше като вдъхновен художник на една красива действителност, който беше повел благородна война срещу прашното музейно изкуство. А ние просто мълчахме и му се възхищавахме.

Затова е от съществено значение да започнем отрано, като възпитаме вкус у най-малките. Да пренесем част от часовете от училищата в галериите. Да създадем траен навик в детското съзнание и да посеем семенцето на любовта към изкуството, което да прерасне в житейска необходимост по-късно.

Истината е, че в българските музеи и галерии има истински ценни произведения на изкуството и в тях работят хора с усет към истински стойностното. Затова - едва когато си дадем сметка, че е в наш интерес музеите да работят пълноценно, ще започне истинската трансформация, която освен държавна субсидия, включва и откриване на повече смисъл в тези културни институции.

8 нови музея, които отварят през 2022 г.