Два въпроса мъчат българските родители тези дни – как да извиняват отсъствията на децата, без за всеки протекъл нос да висят пред лекарските кабинети? И как да избегнат същото това висене, за да извадят здравна карта за наличните ваксинации на децата?
В разгара на новата или първата, все едно коя, вълна на Ковид-19 продължават безумните изисквания на остарялата морално и всякак българска система. Продължаваме за всеки документ да ходим до поредната инстанция, да чакаме на безумни опашки и да киснем в чакални. Никой не се сети за тези няколко месеца, че е време цялата система да бъде дигитализирана.
Колко наивни сме били да вярваме, че кризата покрай Ковид-19 ще ни даде възможност да реформираме здравната, образователната или административната си система? Ако кризата показа колко излишни усилия правим в други сектори – например в бизнеса, като направи половината от срещите на живо, дори работата в офис, напълно излишни, то системи като здравеопазването и образованието не показват с нищо да са надраснали своя примитивен императив от типа "Работа на гише".
Няколко милиона потънаха в дигиталния портал с информация за плажовете, който никой не отвори и не прочете цяло лято. Това е заслугата на правителството на Бойко Борисов и неговият най-личен министър – г-жа Ангелкова – за преминаването ни в дигиталната сфера. Друго не се сещам. Ще помисля днес, докато вися пред кабинета на педиатърката, за да ми даде бележка колко ваксини са поставени на сина ми.
"Патриотичният" booking: Как се спасява неспасяемото?
Левена Лазарова
Момиче с много имена – ако Левена ви е трудно, можете да я наричате Лена или Вени. Тези, които не чуват добре, може един-два пъти да се разминат и с Невена. Празнува имен ден на Цветница не защото така е решила, а защото баба й е от шопския край, където на „невен“ казват „левен“. За най-лесно – тя е Невена с „л“, но в никакъв случай не Невел...