Общество

Дърпаме ли дявола за опашката?

Ако 1/3 от учителите заболеят, присъственото обучение ще стане невъзможно

Дърпаме ли дявола за опашката?

Онлайн обучение категорично смъква качеството на образователния процес
Снимка: GettyImages

Връщане към онлайн обучение след навлизането на Омикрон в България е все по-вероятно. За това дават индикации все повече училища, където има ръст на заболеваемостта сред учениците.

„Към момента нямаме указания за преминаване към онлайн обучение. Критериите кога да стане това са динамични и подвижни“, каза директорът на 51-во СУ "Елисавета Багряна" Асен Александров. По думите му през почивните дни 7 паралелки от училището му са били карантинирани, след като 7 ученици са дали положителни проби. Досега средно в карантина са излизали по една-две паралелки от училището.  Александров посочи, че за него това е сигурен знак, че Омикрон вече е в България във всички сфери на обществото.

Ако темпото на зараза се запази, може да се говори за постепенно минаване към онлайн обучение като до последно в клас ще останат най-малките от начален етап. Александров посочи, че вече има идеи  и за 50 % ротационен принцип. Най-трудно би било, ако се разболеят 1/3 от учителите, което ще затрудни изключително присъственото обучение.

„Има един учител в нашето училище, заболял през уикенда. При нас от 7-те ученици с положителен тест, първоначално дадоха отрицателни проби във вторник, а в събота са били позитивни. Би могло тестовете да се правят и вкъщи от родителите, биха били по-прецизни“, каза Асен Александров, но също изрази съмнение в точността на тестовете, които може още да не отчитат Омикрон.

Диян Стаматов, председател на работодателите на заетите в сферата на образованието и директор на 119 СУ в София традиционно е много активен във Фейсбук. Този път той зае позиция за масово ваксиниране на учениците.

Според него, необходимите мерки, за да няма нов образователен локдаун, са тестване два пъти седмично на всички ученици, носене на маски от висок клас от типа FFP2 от ученици, учители и всички работещи в училищата и прилагане на санкции при неспазване на тези правила. Санкциите да се прилагат включително за неправилно носене на маските и махането им в коридорите, предлага Стаматов. Наказанията, които той визира, включват дори отстраняване от училище.

„Ваксинация! Знам, че последното ще взриви много мисли, но трябва да излезем от този омагьосан кръг“, написа Стаматов.

След коледната ваканция в клас се върнаха 88 % от учениците в клас.