Общество

Държавните помощи за бежанците са цинизъм

България е от малкото страни, които са поискали помощ от Брюксел за бежанската вълна от Украйна

Държавните помощи за бежанците са цинизъм

Даниел Лорер - министър на иновациите и растежа
Снимка: Булфото

Темата за помощите за хотелиерите, които приемат бежанци от Украйна, разбуни духовете в обществото – помощта има ли цена и това помощ за кого е. Правителството планира да отдели по 40 лв на човек за домакините, приели бежанци и това се очаква да продължи 3 месеца с надеждата до тогава войната да свърши, а бежанците вече да са започнали работа и да се издържат сами.

"Самите хора няма да вземат никакви пари. Другаде предприеха обратния подход, но ние не го правим така", каза Даниел Лорер -министър на иновациите и растежа.

"Парите са за този, който ви настанява, той трябва да е юридическо лице и да е регистриран в министерството на туризма", каза министърът като пренебрегна десетките български граждани, отзовали се да дадат подслон на украинските бежанци безвъзмездно. Той им благодари за човечността и толкова.

В момента и да имат пари, украинските граждани не могат да ги използват, защото сега никой никъде не обменя украинска валута.

"Този въпрос трябва да се реши от европейските лидери и Европейската централна банка", каза Лорер за украинската гривна. Вместо това, той посочи, че България е поискала компенсации от Брюксел за страните на първа линия за бежанската вълна.

Попитан как украинска майка може да купи пелени за детето си в България, Лорер отговори отклоняващо:

"Едната линия, по която работим в щаба, е колко бързо да отворим яслите, за да могат тези майки да започнат работа. Те искат максимално бързо да започнат работа“. Министърът даде за пример четирима професори от Харковския университет, които не искат да тежат на гърба на държавата. Но по този начин министърът не отговори кой ще поеме спешната нужда от помощ за всички останали бежанци.

По този въпрос в плана на правителството има друг парадокс: 

Който не иска да работи, ще получава заплащане за хотел за 3 месеца, а който иска - само за 1 месец.

На въпрос защо при европейски регламент за 1 година закрила, България дава само тримесечна помощ, Лорер обясни, че надеждите са в този срок войната да приключи, но има готовност за удължаване при нужда.

Помощта за бежанците не тежи

България е от малкото страни, които искат финансова помощ за солидарност с бежанците, каза бившият заместник-министър на икономиката Никола Янков. 

„Ако погледнете държавните разходи, те са около 10 000 лв на калпак за няколко милиона българи. Ако имате 40 лв за 100 000 души, това е капка в морето на държавния бюджет. Вайкането, че ще обеднеем и ще стане по-голям проблем за държавата ни, според мен, е по-скоро политическа позиция“, каза Янков.

Според него, бежанците могат да бъдат интегрирани в България, защото културно не са толкова различни. Страната ни може да поеме до 200 000 украински граждани на пазара на труда.

Бунтът на социалните мрежи

В социалните мрежи пък се развихри полемика защо за хотелиерите има пари, а за българските граждани и майките въобще не се планират. Бяха направени калкулации, че един пенсионер или дори работещ човек, няма 40 лв доходи на ден, а за бежанците това е било осигурено.

Сравняваха се социалните помощи за детски надбавки, които все още са 35 лв на месец за едно дете, което някои сравниха с финансов и социален геноцид към собственото население.