Общество

Една на всеки 4 жени по света е била жертва на домашно насилие

366 проучвания в 161 държави показват повишени нива на насилие в пандемията

Една на всеки 4 жени по света е била жертва на домашно насилие

Снимка: Pixabay

Една на всеки 4 жени по света преживява домашно насилие преди 50-годишна възраст, става ясно от заключение на 366 проучвания по света. Анализът обобщава сигналите от над 2 милиона жени на възраст от 15 до 50 години. 27% от анкетираните твърдят, че са преживели физическо и/или сексуално насилие от партньор от мъжки пол през живота си.

Една от 7 жени (13%) – почти 500 милиона в световен мащаб – е претърпяла домашно насилие през последната година от провеждането на изследването. Констатациите са публикувани в Lancet.  Проучванията са направени между 2000 и 2018 г. и се основават на личен опит, докладван от самите жени. Затова се има предвид чувствителният характер на темата, която за много общества и жени остава стигма. Предполага се, че именно заради това истинският мащаб на насилието е още по-голям.

Проучването е направено в 161 държави, но има регионални особености.

Страните с висок доход имат по-ниски проценти насилие, или поне се съобщава по-малко за това.

 

Сред анкетираните на възраст от 15 до 49 г. най-много от насилие са страдали в Тихоокеанския регион - (49%) и Централна Африка на юг от Сахара (44%). Регионите с най-малко съобщено домашно насилие над жени през целия живот са Централна Европа (16%) и Централна Азия (18%).

Насилието в Западна Европа е малко повече - 20%, което предполага, че една от всеки 5 жени в региона преживява домашно насилие преди 50-годишна възраст.

Пандемията от Covid-19 вероятно е допринесла за повече случаи на насилие над жени, смятат анализаторите на проучването.

„Насилието от интимни партньори засяга живота на милиони жени, деца, семейства и общества по целия свят“, каза главният организатор на изследването Клаудия Гарсия-Морено от Световната здравна организация. Въпреки че това проучване е проведено преди появата на Covid-19, числата са тревожни и изследванията показват, че пандемията изостри проблемите, водещи до насилие от интимния партньор като изолация, депресия, тревожност и употреба на алкохол, както и намаляване на достъпа до услуги от елементарен характер за жените.


„Предотвратяването на насилие от интимния партньор е спешно и жизненоважно. Правителствата, обществата и семействата трябва да внимават, да инвестират повече време и внимание по тези въпроси и да действат спешно, включително с усилия за възстановяване след Covid-19", казва още Гарсия-Морено и добави: "Напредъкът от последните 20 години е крайно недостатъчен за постигане на глобалната цел за премахване на насилието над жените до 2030 г."

 

Проучването установи и високи нива на насилие над подрастващи момичета и млади жени. В най-младата възрастова група от 15 до 19 г., 24 % са преживели насилие от интимен партньор.

 

„Големият брой млади жени, подложени на насилие от интимен партньор, е тревожен, тъй като юношеството и ранната зряла възраст са важни етапи от живота, когато се изграждат основите за здрави взаимоотношения“, каза водещият автор на изследването Лин Мари Сардиня, също от СЗО.

Насилието, което изпитват тези млади жени, има дълготрайно въздействие върху тяхното здраве и житейски успех. Насилието от интимен партньор е предотвратимо и трябва да се направи повече за разработване и инвестиране в ефективни практики в отделните общности и училищата, които насърчават равенството между половете и намаляват риска на младите жени да бъдат подложени на насилие от партньор.

Авторите признават някои ограничения с изследването. Те включват важни пропуски в данните за някои географски региони и специфични групи от населението – например хора с увреждания, етнически малцинства или жени мигранти, транс жени и жени в партньорства от един и същи пол.

Вижте коя холивудска звезда се застъпи по темата: