Общество

Едно момиче от Истанбул: Имаме вода и хляб, ще стигне за всички ни

Какво се случва в турския град?

Едно момиче от Истанбул: Имаме вода и хляб, ще стигне за всички ни

Снимка: Pexels

Още един голям, красив и космополитен град притихна. След Рим и Париж Истанбул също осъмва с празни улици, без огромните тълпи от туристи и жители на града, които сме свикнали да виждаме там. Всички онези малки магазинчета и цветни кафенета са затворени за неопределено време. Опразни се и едно от най-големите трансферни летища в града. Едва ли някога сме вярвали, че това е възможно, но турското правителство също взима необходимите мерки срещу разпространението на коронавируса, споделя едно българско момиче, което живее в Истанбул вече три десетилетия.

„На хората, които са над 65 години, както и на хронично болните им е забранено да излизат. На тях им се помага, като им се доставят необходимите продукти по домовете. Училища, заведения, фризьорски салони, молове – всичко е затворено до второ нареждане. Работят само банки и супермаркети, и то в определни часове. Тази седмица затвориха и частните фабрики. Само държавните и частните болници работят денонощно.“

Броят на заразените с коронавирус в Турция се увеличава, като към днешна дата починалите са 44, а правителството всяка вечер съобщава актуална информация за ситуацията в страната. Във всяка болница в Истанбул вече могат да се правят тестове за Covid-19. “Никоя здравна система не е готова да си позволи такава пандемия. Засега се борим, но колко сме готови  не се знае“, продължава разказа си тя и е категорична, че всичко това неминуемо ще се отрази на икономиката. „Но мисля, че сега това не е по-важно от нашето здраве. Имаме вода и хляб, ще стигне за всички ни.“

А този величествен и пълен с история град ли? „Той никога не е бил толкова празен. Дори и по време на байрямите, когато хората напускаха града за 1 – 2 дни. Няма трафик, няма хора по улиците. Страшно е. Човек и от това се плаши.“

 

Една българка от Берлин: Всички тук бързо заработиха като една машина